AB Liderler Zirvesi bildirisi! 'İş birliğini geliştirmeye hazırız'

'Türkiye ile iş birliğine hazırız' Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde, Türkiye ile ekonomi, göç, toplumlar arası temas ve seyahat gibi konularda iş birliğini güçlendirme kararı alındı. “Biz hazırız” çağrısı yapıldı.

AB Liderler Zirvesi bildirisi! 'İş birliğini geliştirmeye hazırız'

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi devam ederken Türkiye ile ilgili bir bildiri yayınlandı. Video konferans yöntemiyle toplanan liderler, yayınladıkları bildiride, "Doğu Akdeniz'de Türkiye ile karşılıklı çıkara dayanan bir ilişki AB'nin yararına" denildi.

Doğu Akdeniz'de gerginliğin düşmesinden, Türkiye ile Yunanistan arasında görüşmelerin başlamasından ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşmeler yapılacak olmasından duyulan memnuniyetin dile getirildiği bildiride "AB, ortak ilgi alanlarında iş birliğini geliştirmek üzere Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde çalışmaya ve hazirandaki AB Konseyi toplantısında daha fazla karar almaya hazırdır" ifadelerine yer verildi.

GÜMRÜK BİRLİĞİ: "AB Komisyonu, Gümrük Birliğinin tüm üye ülkelerde etkili şekilde uygulanmasını sağlayarak, mevcut zorlukları ele almak üzere Türkiye ile görüşmeleri yoğunlaştırmalı. AB Konseyi de, Gümrük Birliğinin güncellenmesi için yetki üzerinde çalışmalı."

TERÖR VE BÖLGESEL KONULAR: "Kamu sağlığı, iklim, terörle mücadele ve bölgesel konular gibi karşılıklı ilgi alanlarında Türkiye ile yüksek düzeyli iş diyaloğu başlatmaya hazırız."

VİZE: "AB Komisyonu, Türkiye ile halklar arasında temas ve seyahat konularında iş birliğinin nasıl güçlendirileceğini araştırmalı."

TEHDİT: "Türkiye 'yeni provokasyonlardan ve uluslararası hukuku ihlal edecek tek taraflı adımlardan' kaçınmalı. Böyle bir durumda AB ve üye ülkeler, çıkarlarını savunmak için eldeki araçların ve seçeneklerin kullanılması konusunda kararlıdır."

MÜLTECİLER: "AB Komisyonu, Türkiye'nin yanı sıra Ürdün, Lübnan ve bölgenin diğer yerlerindeki Suriyeli mülteciler için finansmanın devamı konusunda AB Konseyi'ne teklif sunmalı. AB, bütün göç yollarına ilişkin kapsayıcı stratejisinde Türkiye ile iş birliğini güçlendirmeli. AB-Türkiye mutabakatı ayrım yapılmaksızın uygulanmalı."

KIBRIS: "AB'nin gözlemci olacağı ve BM himayesinde yeniden başlanacak müzakereleri sabırsızlıkla bekliyoruz."

KONFERANS: "Düzenlenmesi teklif edilen Doğu Akdeniz Konferansı konusunda, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell çalışmalarını ilerletmeli."

MERKEL: ORTAK ÇIKARLARIMIZ VAR

AB Liderler Zirvesi öncesi Federal Meclis'te konuşma yapan Almanya Başbakanı Merkel, "Birliğin gelişmesi ve refahının ancak AB dışındaki komşularımızla da iyi ilişkilerle mümkün olduğunu biliyoruz. Bu, özellikle çok yönlü ilişkileri bulunan NATO üyesi Türkiye için geçerli" dedi. Merkel, Türkiye'nin gerginliği düşürmesi durumunda ortak iş birliği konusunda seçenekler sunulmasının kararlaştırıldığını belirterek "Türkiye, sadece NATO ortağı ve müttefik değil, AB'nin doğrudan komşusu ve ikinci en kalabalık nüfusa sahip ülkesi olarak stratejik öneme sahiptir. Türkiye ile AB arasında yüksek düzeyli diyaloğun yeniden başlatılmasını görüşeceğiz. Ortak çıkarlarımız var. Göçün getirdiği zorlukları Türkiye ile çözebiliriz" dedi.

'EN GÜZEL CEVABI ATİNA VE ANKARA VERDİ'

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Türkiye ile Fransa arasındaki gerginlik ve yanlış anlaşılmaların giderilmesi için çalıştıklarını belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile üniversite arkadaşı olan Onaner, Fransız medyasında Doğu Akdeniz krizi nedeniyle Türkiye'ye yöneltilen "yayılmacı ya da işgalci" eleştirilerine en güzel yanıtı masaya oturarak Türkiye ve Yunanistan'ın verdiğini söyledi. Türkiye'nin Libya'da devreye girmesini en eleştirenlerin bile Türkiye'nin çabaları sonucunda Libya'nın istikrar yoluna girdiğini gördüğünü belirten Onaner, Türkiye'nin Fransa'daki Müslümanları etkilemeye çalıştığı iddialarının da temelsiz olduğunu söyledi.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın