232 yıllık tarihinde bir ilk... Federal başsavcı oldu

ABD'nin New York şehrinde 232 yıllık görev tarihinde, ilk kez siyahi bir avukat federal savcı olarak göreve başladı.

232 yıllık tarihinde bir ilk... Federal başsavcı oldu

AA

ABD'nin New York şehrinde, 232 yıllık ofis görev tarihinde, ilk kez siyahi bir avukat ABD Federal savcısı olarak göreve başladı.

AA'nın haberine göre, ABD Başkan Joe Biden'ın ağustosta aday gösterdiği 41 yaşındaki Damian Williams, Senatodaki onayından sonra "New York Güney Bölgesi ABD Avukatlığı" olarak bilinen federal başsavcılık görevine atandı.

Williams, Federal savcı sıfatıyla New York kolluk kuvvetlerinin en üst yetkilisi olarak Manhattan ve Brooklyn bölgelerine bakacak.

New York Güney Bölgesi Federal savcılığı görevi, beyaz yaka suçları denilen Wall Street yolsuzluk olayları başta olmak üzere ülkede ses getiren finansal ve terörizm davalarına bakmasından dolayı Adalet Bakanlığına bağlı en elit pozisyonlarından biri olarak değerlendiriliyor.

Söz konusu Federal savcılık ofisi, son yıllarda eski ABD Başkan Donald Trump'ın vergi yolsuzluğu ile ilgili iddiaları soruşturması, yine Trump'ın avukatı eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani'nin Ukrayna ile ilişkilerini incelemesi ile ülke gündeminde yer almıştı.

New York eyalet başsavcılığı görevine de 2018 ara seçimlerinde, tarihinde ilk kez siyahi avukat Letitia James seçilmişti. Aynı zamanda bir kadın olarak da bu pozisyona seçilen ilk kişi olan James, ocak 2019'dan beri görev yapıyor.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın