TEKNOFEST birincisi İsmail Konak: Başarıyı seviyorum, devamı gelecek! Çevre dostu enerji üretmek istiyorum

Gençler bizim bildiğimiz, sık sık şikayet ettiğimiz gençler değil. İHA, roket, sualtı aracı, otonam araba yapıyorlar, sanayide dijital teknolojiler üzerine kafa yoruyorlar. Covid 19 sonrası ürettiği Akıllı Denetleme Sistemiyle TEKNOFEST'te birinci olan lise öğrencisi İsmail Konak, gelecekte çevre dostu enerjiler üzerine çalışmak istiyor.

TEKNOFEST birincisi İsmail Konak: Başarıyı seviyorum, devamı gelecek! Çevre dostu enerji üretmek istiyorum

EMİNE DOLMACI / cumartesi@aksam.com.tr

Gençlerimiz, iyi eğitimler alarak ve sanat, müzik, edebiyat, sinema, spor, teknoloji gibi alanlarda kendilerini geliştirerek çok yönlü olarak yetişiyor. Lise son sınıf öğrencisi İsmail Konak da onlardan biri. Geliştirdiği Kurumsal Akıllı Denetleme Sistemi (KADSİS) ile TEKNOFEST'te İnsanlık Yararına Teknoloji alanında Türkiye birincisi oldu. "Başarıyı seviyorum" diyen İsmail'in büyük hedefleri var, "Hayalim yazılım, yapay zeka ve enerji sektörünü birleştirip yeni nesil enerjiler üretebilmek. Çevre dostu enerjiye ihtiyacımız var" sözleriyle hedefini anlatıyor.

Gençlerin hem yeni teknolojiler üretip sergilediği hem de akranları tarafından yapılan çalışmalardan haberdar olduğu TEKNOFEST bu yıl dördüncü kez düzenlendi. Yarışmalara ortaokul, lise ve üniversitelerden binlerce takım katıldı, yüzlercesi finalde yarıştı. Organizasyon hem yarışanlar, hem ödül kazananlar hem de izleyici olarak katılanlara çok şeyler kattı.

HEM HAFIZ, HEM ŞAMPİYON

Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencisi İsmail Konak da TEKNOFEST'e, Kurumsal Akıllı Denetleme Sistemi KADSİS'le katıldı. Okulunda kurulan Proje Geliştirme Merkezinde (Progeb) bilgi ve teknik altyapısını sağlamlaştırdı, ardından cesaret, azim ve kararlılık ile ve tabi ki çok çalışarak bu dereceyi almaya hak kazandı. Ortaokulda hafızlığını tamamlayan bu arada İngilizce ve Fransızca da öğrenen İsmail, pandemi dünya üzerinde ilk kez ortaya çıktığında bunun üzerine kafa yormaya başladı. Hastalık Türkiye'ye gelmeden önce başladığı çalışmasıyla da koordinatör öğretmeni Ayşe Aylin Erdoğan'la birlikte ateş ölçen ve verileri hızla ilgili birimlere aktaran KADSİS'i tasarladı. Ardından güncelleyerek cihaza HES kodu ve yüz tanıma sistemini de ekledi.

FİLMLERİ İZLEYİP YOLA ÇIKTI

Çocukluğundan beri bilime merakı olduğunu belirten İsmail Konak, "Dört, beş yaşlarımdan itibaren deneyler yapardım. Teknolojiye olan merakım da bilim kurgu filmlerini izlememle beraber başladı. Aynı şeyleri ben de yapabilir miyim diye sorup araştırmaya başladım. Çalıştıkça ufkum açıldı. Hayal gücümü artırdım" diyor. Bu merakın yaptığı çalışmalarla bilgiye dönüştüğünü aktaran İsmail, bu sürecin ailesiyle birlikte Fransa'da eğitim aldıktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği doktorası yapan ablası Sümeyye Konak Ağaç'ın desteğiyle devam ettiğini aktarıyor.

OKULDA KULLANILMAK ÜZERE GELİŞTİRDİ

Projesinin hikayesinden ve nasıl bu güne geldiğinden bahseden İsmail, Covid 19 sürecinin başındayken yazılım ve yüz tanıma sistemlerine olan merakı nedeniyle böyle bir çalışma içine girdiğini söylüyor. Pandemi başladıktan sonra KADSİS'in ilk prototipini çıkaran İsmail, ilk olarak okulunda kullanmak üzere üretimini yapmış. Okulların kapanması ve bir türlü açılmamasıyla sistem kullanılamamış ancak o hep çalışmaya ve geliştirmeye devam etmiş. Projesi TÜBİTAK'ta ikincilik ödülü aldıktan sonra da TEKNOFEST'e başvurmuş. "Yarışmaya girerken bir eksiklik yoktu. Elimden geleni yapmış, gerisini Allah'a havale etmiştim. Derece almayı bekliyordum ama birinci olmayı düşünmüyordum. Birinci olmak beni çok mutlu etti. Bunun sonu olmadığının da farkındayım. Bu beni etkileyecek ve daha çok çalışmama neden olacak" sözleriyle yaşadıklarını anlatıyor.

YAZILIM, YAPAY ZEKA VE ENERJİ

Üniversitede yazılım alanında eğitimine ve çalışmalarına devam etmek isteyen İsmail, "Hayalim yazılım ve enerji sektörünü birleştirip yeni nesil enerji alanına girmek. Yazılım yapmayı en sevdiğim şeylerden biri" diyor. "Peki, niye alternatif enerji?" sorusuna ise şu cevabı veriyor: Dünyamızdaki doğal kaynaklar tükeniyor, bu kaynakların yeniden oluşması belki milyonlarca yıl alacak, üstüne küresel ısınma da var. Füzyon reaktörleriyle ilgili ABD, Almanya ve Çin çalışmalar yapıyorlar ve sistemi daha az zarar verecek hale getiriyorlar. Hem çevreci, hem de yüksek enerji geliştireceğimiz alanlarda yazılım ve yapay zekayı bir arada üretip daha güzel bir gelecek kurabiliriz. Kişisel tarafı ise benim için şu; başarıyı seven bir insanım, bu benim hayal ettiğim bir şey. Hayal ettiğim şeyler de hedeflerim oluyor.

AYŞE AYLİN ERDOĞAN-PROJE DANIŞMANI: PROJE GELİŞTİRME MERKEZİ KURDUK

İki yıl önce okulumuzda Proje Geliştirme Merkezini (Progeb) kurduk. 800 metrekarelik bir alanda 11 farklı atölyemiz var. Farklı alanlarda sekiz eğitimcimiz burada ders veriyor. Siber güvenlik, kriptoloji, kimya sanal, biyo marker, robotik, kodlama, elektronik, ahşap, mekanik, protatipleme, 3D yazılım, matematik, e-içerik, patent ofisi olarak çalışıyoruz. Öğrencilerimizin proje mantığının gelişmesi, protatipleme, raporlama ve patentleme aşamasında onlara destek veriyoruz. Geçen sene takımlarda 44 öğrencimiz vardı, bu sene 92 başvuru aldık. TEKNOFEST birincisi olmamızda bu merkezin büyük katkısı var.

SERİ ÜRETİMİNİ DE YAPARIZ

Her sene başında takımlar oluşturuyoruz. Bireysel veya toplu halde birçok projeye imza atıyorlar. Kadsis projesi de bir fizik takımıyla başladı. Pandemi başladığında, "Bizim ülkemize gelirse ne yapacağız?" diye düşündük. İsmail algoritmalar oluşturmaya, yazılımla ilgili aldığı eğitimleri bu projeye aktarmaya başladı. Hem insanların toplu yerlere girip çıkmalarında, hem okullarda yoklamayı alabilen, ateş ölçüp yüz tanıyabilen ve sonraki aşamada HES kodlarıyla eşleşen bir proje ortaya çıktı. Projenin ilk aşamalarında Din Öğretimi Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, okulumuza ziyarete geldi. "Bu cihazı üretseniz de Bakanlıktaki genel müdürlükler ve daire başkanlıklarına hediye etsek" dedi. Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün de bir talebi olmuştu. Elbette sponsor bulursak seri üretim içinde olmayı isteriz.

MEHMET TÜRKMEN-OKUL MÜDÜRÜ: AMAÇ ODAKLI ÇALIŞIYORUZ

Okulumuzun yola çıkış noktası varlık gayesiyle anlamlandırılabilir. Burada kültür ve medeniyetinin gücüne inanan bir gençlik yetiştirmek istiyoruz. Bilgi, fikir ve teknoloji üretmek, fikri bağımsızlık olarak kendini gösterir. Bizim okulumuzda dört program aynı anda uygulanıyor. Merkezi sınavla öğrenci alıyoruz; bir kısmı IB diploma programına geçiyor, kimi sosyal bilimlere, kimi ilahiyata hazırlanıyor. 70'den fazla uluslararası öğrencimiz var. Ülkemizin, İslam coğrafyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan ihtiyacı üzerinden gidiyoruz. Amaç odaklı çalışıyoruz; işin özü hoca ve talebenin buluşturulması ve bir hedef konulmasından ibaret. Bu formülle devam edersek daha nice başarılar elde edeceğiz.

HAFIZ ÖĞRENCİLERİN BEREKETLİ YOLCULUĞU

TEKNOFEST'e başvuruda bulunan ve yarışmalarda finale kalan okullar ve takımlar arasında hafızlık eğitimi veren imam hatip ortaokulları ve liselerin oluşturduğu takımlar da var. Yani; İsmail, hafız şampiyonlar arasında tek değil. Yarışmada altı projeyle finallere katılmaya hak kazanan Düzce Mehmet Akif İnan Hafız İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, final sonucunda üç dereceyle okullarına döndü. Hafız öğrenciler, Roket Yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldu ve en özgün tasarım ödülünü aldı. Okulun Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışmasında ikincilik derecesi var. Gençler ürettikleri elektrikli arabayla da derece aldı. Yine, Denizli Merkezefendi Servergazi İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Mehmet Ensar Çalışkan, Ali Cahit Deniz ve Yusuf Kurt da İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışmasında ortaokullar kategorisinde Türkiye ikincisi oldu.

Tüm Cumartesi haberleri için tıklayın