Stil gardırop düzeninden başlar…

Sonbahar yapraklarının dökülmesi ile doğa renk paletinin güzelliğini bir kez daha bize sunarken, bir yandan da soğuk havalara hazır olmamız gerektiğinin mesajını veriyor. Hâl böyle olunca yeni alışverişlerin etkisi, kışlık kalın ürünlerin tekrar gardıroba çıkarılması derken yine her şey üst üste. O zaman aradığın ürünü bulmak için gardırop detoksu şart...

Stil gardırop düzeninden başlar…

ÜMİT TEMURÇİN / umittemurcin@gmail.com

Sizde benim gibi her gün farklı ve renkli kombinler giymeye çalışıyor fakat belirli dönemlerde tıkanıyor musunuz? Askıların sıkışması, üst üste yerleştirilen kıyafetlere artık son vermek için hep beraber harekete geçiyoruz.

Aradığımı bulamamak, yeni ürünlerle eskilerin karışması, gereksiz kalabalık, alacağım kararlara negatif yansıyor. Özellikle yeni sezon alışverişlerimizin arttığı bu dönemde gardıroplarda ciddi bir şişme söz konusu. Aslında gardıropta yapılması gereken aksiyonun temeli, kullanılmayan eskilerden kurtulmak, mevsim geçişlerine göre ürünlerin gardıroptaki konumlarını revize etmekten geçiyor. O zaman neden duruyoruz?

GARDIROP KURAL SEVER

Amacımız, stilimize hitap eden kombin dinamiklerine hizmet edecek bir düzen sağlamak olmalı. Var olan kıyafetlerin envanteri sağlayıp, sürekli bir şey almaya son vermeliyiz. Ya da gerçek ihtiyaçlarımızı belirleyip onları satın almamız gerekiyor.

Öncelikle yazlık ve kış sezonuna aykırı ürün gruplarınızı tamamen kaldırın veya ayrı bir noktada yazlık bölümü oluşturun. Tabi ki vazgeçeceğiz ama sağlam ürünleri paketleyip birine verebilirsiniz. Kalan ürünleri kendi içlerinde sade olanlarla trend dokunuşları olan tasarımları net bir şekilde yerleştirin ki sezonu geldiğinde onları da yerleştirmek kolay olsun.

Akıllıca ayrıştırılan, fonksiyonel ve az parça ile çoklu kombinler hazırlamak, gardırop önünde geçirilen saatlere son vermek, tüm kıyafetlerinizi kullanabilmenizi sağlayacaktır.

PROFESYONEL VEYA DOST DESTEĞİ

Benim vaktim yok ya da tek başıma bu kararları alamıyorum diyorsanız. Bu işi yapan birçok profesyonel var. Bu uzmanlar operasyona başlamadan önce sizin stil kimlik analinizi yapıyorlar. Ten, saç rengi, boy ve vücut tipi gibi noktaların belirlenmesi gerekiyor. Bu servisi almaya ya da kendiniz radikal bir karar ile yenilenmeye hazır iseniz, birçok kıyafeti, aksesuarı ve ayakkabıları gözden çıkarmanız gerekecek. İlk adımda gardıroptan gönderilecek ve verilecek kıyafetler çıkarılıyor. İkinci adımda değişime uğrayacak kıyafetleri ayırıp tamir ve bakımları yaptırılır. Geriye kalan kıyafetleri renk, trend, zamansız parçalar, aksesuar ve mevsimlerine göre ayırıp mix&match kombin işlemi yapılır. Uzman desteği ile denediğiniz onlarca kombini fotoğraflayıp bir dosya oluşturmak oldukça yararlı olacaktır.

NELERE DİKKAT ETMELİ

Her sezon böylesi bir detoks ile arınıp tekrar kendinizi kaybedercesine alışveriş yapmayın.

Ürünleri üst üste asmayın.

Triko ve sweatshirtler'i katlı yerleştirin.

Trend olduğu için kullanmayacağınız parçaları satın almayın.

Tamir edilecek veya sıkıcı bulduğunuz ürünleri zevkinize göre arma veya nakış işleme ile trend hale getirin.

Zamansız ve kaliteli materyali olan tasarımlara yatırım yapın.

Aksesuarlar stilinizi en ortaya koyan grupların başında geliyor. O nedenle aksesuar bölümünü bol alternatifli tutun ve geniş yer ayırın.

Ayakkabılarınıza bakım, boya, temizlik yapın ve fromları bozulmaması için içlerine kalıplar kullanın.

Tüm Cumartesi haberleri için tıklayın