Restoran Haftası başladı Sürdürülebilir mutfaktan lezzetli yemekler

Türkiye'nin ilk gastronomi festivali olan Restoran Haftası başladı.

Restoran Haftası başladı Sürdürülebilir mutfaktan lezzetli yemekler

Gastronomiyle sosyal yaşamın tüm dinamiklerini bir araya getiren ve şehir yaşam kültürüne katkı sağlayan Türkiye'nin ilk gastronomi festivali olan Restoran Haftası başladı. Bu yıl "sürdürülebilirlik" teması ile gerçekleşecek 11'inci Restoran Haftası 31 Mayıs'a kadar Metro Türkiye ana sponsorluğunda Dude Table Gastronomi ve Pazarlama Ajansı tarafından gerçekleşecek. Restoran Haftası süresince Türkiye'nin önde gelen katılımcı restoranları, etkinliğe özel olarak oluşturdukları sürdürülebilirlik temalı menülerini daha uygun fiyatlarla lezzet severlerle buluşturacak. Bu yılki programda Metro Türkiye'nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek "35 Yaş Altı 3 Şef" yarışması ise ilk kez düzenlenecek. Yarışma, Türk mutfağını sürdürülebilir bir geleceğe taşıyacak genç şefleri öne çıkarmayı ve desteklemeyi amaçlıyor.

Gıda israfı, doğal kaynakların verimli kullanımı ve sürdürülebilirlik & sağlıklı yaşam odağında gelişen beslenme alternatiflerine dikkat çekerek lezzetin ve sürdürülebilirliğin birlikte mümkün olabildiğini gösterecek olan Restoran Haftası bu yıl İstanbul dışında; İzmir, Bodrum, Denizli ve Gaziantep'te de düzenlenecek. Türkiye'nin en önemli restoranlarının ve en değerli şeflerinin katıldığı haftada sürdürülebilirlik teması ile özel olarak hazırlanmış menüler sunulacak. Etkinlikte 70'i aşkın sayıda restoran markası yerini alırken, şubeli markalarla birlikte Restoran Haftası'na 100'ün üzerinde restoran katılacak. Restoran Haftası'na katılan markalar menülerini "sürdürülebilirlik" teması kapsamında, atıksız mutfak disiplinine uygun, yerel & coğrafi işaretli, vegan & vejetaryen menüler olarak üç kategoride oluşturacak. Restoran Haftası'nın alt temalarından biri olan atıksız mutfak konusunda birçok öncü çalışmayı hayata geçiren Metro Türkiye, çevresel sürdürülebilirlik anlayışıyla doğadan alınan her ürüne saygının yanı sıra ekonomik açıdan da atıksız mutfağı destekliyor.

Türk mutfağının genç elçileri

Bu yıl Restoran Haftası kapsamında ilk kez düzenlenen "35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması"nda genç şefler Türk mutfağının sürdürülebilirlik elçileri olmak için yarışacak. Finale kalan 3 genç şefe Prag'da bulunan Metro platformunda eğitim hakkı verilecek. Atıksız mutfak prensibiyle hazırladıkları reçeteleri ile jüri karşısına çıkacak 10 aday arasından seçilen 3 şef Restoran Haftası son haftası açıklanacak. Yarışmada başarılı olan bu 3 genç şef aynı zamanda "Türk mutfağının sürdürülebilir genç elçileri" olacak.

Her yıl lezzet tutkunlarının iyi yemek odağında eşsiz bir deneyim yaşadığı Restoran Haftası'nda aynı zamanda Türk mutfağı farklı perspektiflerden ele alınıyor. Etkinlik programına ilk kez 2019 yılında alınan ve gastronomi profesyonellerini buluşturarak her yıl farklı bir temayı işleyen Türk Mutfağı 2.0 Konferansı'nın bu yılki teması ise "Sürdürülebilirlik" olacak. Bugün Feriye'de düzenlenecek olan konferansta, birbirinden değerli gastronomi profesyonelleri, sürdürülebilir Türk mutfağı üzerine konuşacak. Akasya AVM'nin Alışveriş Merkezi sponsoru Hellmann's'ın ise Sokak Lezzetleri Sponsoru olduğu Restoran Haftası, tüm gastronomi tutkunlarını bu yıl da yeni lezzet deneyimleri yaşamaya davet ediyor.

Tüm Cumartesi haberleri için tıklayın