Ofisler artık daha sessiz olacak!

Açık ofislerde işe odaklanmayı ve verimli çalışmayı engelleyen gürültüyü en aza indirmek hacim akustiği ürünleri ile mümkün. Hem çevre dostu hem de gürültüye engelleyen bu malzemeleri, Fales Akustik Çözümler Marka Yöneticisi Gülden Şenolan anlattı.

Ofisler artık daha sessiz olacak!

MERVE YILMAZ ORUÇ / merve.oruc@aksam.com.tr

Çalışanlar açısından daha verimli ve konforlu bir alan oluşturmak ofis dekorasyonunda büyük önem taşıyor. Özellikle açık ofislerde gürültüyü engellemek de ciddi bir gereklilik. Ofislerde dijital dönüşüm ile birlikte mobil cihazların gün boyu kesilmeyen sesleri, dinamik iş akışı ve mekânlarda hareketin artmasına eklenen konuşma sesleri çalışma ortamında sürekli bir gürültü bulutunun dolaşmasına neden oluyor. Böyle bir ortamda insanların konsantre olması ve üretkenliği olumsuz yönde etkileniyor. Bu nedenle gürültüyü ve yankıyı engelleyen hacim akustiği ürünleri ofislerin yükselen trendleri arasında.

"Açık ofis ortamlarında çalışmayı zorlaştıran ses, gürültü problemleri çıkış noktamız. Ofislerdeki gürültüyü kontrol etme çağımızın en önemli konularından biri haline geldi. Akustik ürün çözümleri ile ortam akustiğini sağlamak veya rahatsız edici seslere engel olmak mümkün." diyen Fales Akustik Çözümler Marka Yöneticisi Gülden Şenolan, "Biz açık ofislerde en büyük sorunun akustik problemi olduğunu görüp bu sorunları ortadan kaldırmak için keçe malzeme kullanarak akustik ürünler tasarlamaya ve üretmeye başladık. Akustik konusunun profesyonel olarak ele alınması gerekliliği artık kurumlar tarafından da kabul gördü. Kurumlar, kuruluşlar, hastaneler, AVM'ler ve sayısız sektörde ofisler 'Hacim akustiği' ürünleri ile tanışıyor." şeklinde konuşuyor.

Fales, hacim akustiği ürünleri ile hem ses düzenini dengeliyor hem de kişisel alanların oluşturulmasına yardımcı oluyor. Ürünler hakkında bilgi veren Şenolan şöyle devam etti: "Hem kullanışlı hem de renkli koleksiyonuyla birçok seçenek sunuyoruz. 20 farklı formda, 17 renkte üretilen ürünlerimiz ile tavan, duvar ve masa arası seperasyon seçenekleri ile alanlarda akustik ses düzenini dengeleyerek, yankı ve gürültüden uzak sessiz bir çalışma ortamı oluşturuyoruz. Akustik bölmeler gibi ses emici malzemeler odaların sessizleşmesine yardımcı oluyor. Çalışma alanlarında kişisel alan yaratmak adına masa arası seperasyon ürünlerimiz mevcut. Tavan ve duvarda kullanılan ürünlerimiz ile alanlarınızda akustik ses düzenini sağlamak mümkün. Markamızın Mesh isimli akustik perdesi de açık ofislerde departmanları bölmeye ve özel alanlar oluşturmaya katkı sağlıyor. Mesh, akustik anlamda ses yutuculuğu çok yüksek bir ürün. Yüzde yüz PET, keçe içeren bu ürün tasarımı itibariyle bir perde olarak değerlendirilebilir. Konumlandırıldığı alanda üstün ses yutum katsayısı ile akustiği, dekorasyonda ise dinamizmi sağlıyor."

ÇEVRE DOSTU MALZEMELERDEN ÜRETİLİYOR

Her alanda çevre dostu ürünler kullanmak artık çok daha önemli hale geldi. Bu konuya hassasiyetle yaklaştıklarını dile getiren Şenolan "Gezegeni korumak, güzel bir iş yeri tasarlamak kadar önemlidir. Bu nedenle karbon nötr olan, çevreye duyarlı bir üretici olarak bizim için de sürdürülebilirlik ön planda. Pandemi bir istisna olsa da çoğu kişi en fazla saatini işte harcıyor. Sürdürülebilir bir ofis ve çalışma ortamı sağlamak çalışanların gelişmesi için doğru alanı sunmak demek. Malzemelerin çevresel etkisi, çalışanlar, işverenler ve tasarımcılar için giderek daha önemli hale geliyor. Bu yüzden ürünlerimiz hem gezegen hem de akustik için geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak hayat buldu."

  • açık ofis
  • gürültü
  • merve yılmaz oruç
Tüm Cumartesi haberleri için tıklayın