Mehmet Hakan Kekeç: Masadan kalkmak için bahane aradık

Tarihi, ezber bilgilerin ötesinde sahaya inerek, sorular sorup, sorgulayarak okumayı sevenlere hitap edecek Aktüel Tarih dergisi Mehmet Hakan Kekeç'in yayın yönetmenliğinde okurla buluşuyor. 'Niyetimiz, bilgi ile harmanlanmış bir şuur oluşmasına katkı sağlamak' diyen Kekeç'e Aktüel Tarih'le ilgili merak ettiklerimizi sorduk.

Mehmet Hakan Kekeç: Masadan kalkmak için bahane aradık

İLHAN SANCAR / cumartesi@aksam.com.tr

Aktüel Tarih okur hayırlı olsun. Okuyucu bu tarih dergisinde farklı ne bulacak?

Dergimizde fark olarak en önem verdiğimiz nokta, dosya konularının geniş ele alınacak olması. Tartışmalı, iz bırakmış, aslında bir şekilde kendini mevzu veya gündem eden hemen her meseleyi tüm nüanslarıyla anlatmak ya da tashih etmek istiyoruz. İsmi Aktüel de olsa dergimiz asla eskimesin, yıllar sonra dahi bakılıp, bir şeyler öğrenilsin diye düşündük ve içeriği tamamen buna göre organize ettik. Bilgisiz şuur olmaz. Dolayısıyla niyetimiz, bilgi ile harmanlanmış bir şuur oluşmasına katkı sağlamak. Bununla birlikte görselleri çok güçlü tuttuk. Sahaya çıktık, fotoğraflar çektik, yazarların iddialarını güçlendirecek görsel materyal ve belgeler derledik. İspat edilemeyen iddiaları dergimizde kullanmadık.

Dergide kimler ve hangi dönemler öne çıkacak, yani ağırlıklı olarak çalışacağınız, üzerinde duracağınız konular var mı?

Tarihin konusu olan her dönem bizim için mesai nedenidir. Bilhassa şu dönem diye bir düşüncemiz yok. İlk sayıyı 13. Asır olarak belirledik. Çünkü 13. Asır, bize göre, bizi biz yapan bir tür mukaddimedir. Manidar olur diye düşündük. 13. Asır bağlamında neredeyse hemen her konuyu işledik. Kulağı hep öbür taraftan tuttuk. Çünkü Türkiye'de okuyucu tekrar içerikten sıkıldı. Bu yazı farklı ne diyor, diye sorduk. Cevabı yoksa okuyucunun önüne getirmeyelim dedik.

Tarih alanındaki metinlere, taraflıdır kaygısı nedeniyle önyargıyla yaklaşan okur sayısı epey fazla. Bunu aşabilecek misiniz?

Benim Mehmet Hakan Kekeç olarak tarihe bir bakışım, düşüncelerim, fikirlerim elbette var. Ama bunu dergiye yansıtmadım. Hatta birbirinin tersini söyleyen yazıları aldım. Okuyucu baksın ve hangisine ısınırsa onan inansın ya da sadece entelektüel bir bilgi olarak alıp kendi köşesinde kalsın. Aktüel Tarih'i inceleyen herkesin dergimizin nesnelliğini takdir edeceğini düşünüyoruz. Ama bu tabii tavırsızız demek değil. Taraf olmakla tavırlı olmak arasında ince bir çizgi var.

Oluşum süreci nasıl gerçekleşti? Kendiniz de dile getirdiniz, çok ciddi bir saha çalışması yapmışsınız. Bunlardan biraz bahsedebilir misiniz?

Masadan kalkmak için bahane aradık açıkçası. Tam 25 günü sahada geçirdik. Hem zor hem de çok keyifliydi. Saha gezilerimize Prof. Dr. Haşim Şahin de eşlik etti. Artık yerimizden kalkmalıyız. Gerçekten. Niyet. Şuur. Ve eylem.

Kapak oldukça dikkat çekici. Sembollerle dolu. Kapağın konusundan, içerikle ilişkisinden biraz bahsedebilir misiniz?

Prodüksiyon kapak yaptık. Türkiye'de ilk midir değil midir bilmiyorum. Fakat güçlü bir kapak olsun istedik. Kapakta bir 13. Asır abdalı var. Vefaî tarikatı bilhassa o dönemde çok belirleyici. Mesela Şeyh Edebali dediğimiz âlim aslında bir vefaî dervişidir. Celalli bir abdal bizim kapaktaki. Çünkü Selçuklu yıkılıp merkezi otorite yok olduktan sonra halk pergelin ucunu tekke ve dergâhlara sabitliyor. Bu abdallar da köşesinde miskin miskin oturmuyor ve mücadele ediyor. Savaşıyor. Canlarından geçerek büyük katkılar sunuyorlar. Arkada da bir mushaf var. Asıl rehberin kim olduğu anlaşılsın diye.

  • aktüel tarih dergisi
  • mehmet hakan kekeç
  • ilhan sancar
Tüm Cumartesi haberleri için tıklayın