EBA'da “Sağlıklı Adımlar” Zamanı!

Millî Eğitim Bakanlığı ve Nestlé Türkiye iş birliğinde, 2012 yılından beri yürütülen Sağlıklı Adımlar Projesi dijital ortamda büyüyor.

EBA'da “Sağlıklı Adımlar” Zamanı!

Pandemi sürecinin başında tüm materyalleri dijital ortama aktarılan Projenin "Sağlıklı Büyüyorum" ve "Sağlık Saati" çizgi filmleri ile "Sağlıklı Adımlar" dijital oyunu, proje web sitesinde öğrencilerle buluşuyor. Projenin ilk çizgi filmi "Sağlıklı Büyüyorum" ise geçtiğimiz günlerde Eğitim ve Bilişim Ağı'nın (EBA) resmi internet sitesinde yayına alınarak velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanımına sunuldu.

UZMAN AKADEMİSYENLERİN DANIŞMANLIĞINDA HAZIRLANDI

Projenin dengeli beslenme ve kişisel hijyeni odağına alan yeni içerikleri, çocukların bu konulardaki farkındalıklarını, eğlenirken öğreterek bir adım öteye taşımayı hedefliyor. Farklı yaş gruplarının bilgi düzeyine hitap edecek şekilde tasarlanan çizgi film ve dijital oyunda alanında uzman akademisyenlerin imzası bulunuyor. Senaryosu, Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu danışmanlığında hazırlanan "Sağlıklı Büyüyorum" çizgi filminin; dengeli ve sağlıklı beslenme ile hijyen konularında çocukların farkındalıklarının artırılmasına katkı sunması hedefleniyor. Hazırlıklarına pandemi döneminde başlanan çizgi film, kişisel hijyenin önemine yaptığı atıfla virüsle mücadelede tedbirleri de hatırlatıyor.

Projenin dijital dönüşüm çalışmalarının diğer ayağında ise, çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıklarını oyunlaştırma yoluyla öğrenmesini ve pratiğe dökmesini amaçlayan "Sağlıklı Adımlar" oyunu yer alıyor. Oyunda, çocukların besin gruplarına ilişkin bilgi düzeyleri belirleniyor ve bu bilgiler dengeli bir menü hazırlığında test ediliyor.

"DEĞİŞİMİ YAKINDAN İZLİYORUZ"

Sağlıklı Adımlar projesinin dijital dönüşüm yolculuğunda önemli bir kilometre taşını geride bıraktığını aktaran Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu, "Sağlıklı Adımlar Projemizi, Ortak Değer Yaratma anlayışımız kapsamında, 2030'a kadar dünyada 50 milyon çocuğun daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olma taahhüdümüz doğrultusunda hayata geçirdik. Türkiye'nin eğitim alanındaki en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Sağlıklı Adımlar'ı 9 yıldır, her dönemin beklenti ve ihtiyaçlarına göre geliştirerek ve etki gücünü büyüterek sürdürüyoruz. Pandeminin başlangıcında, projemizin eğitim içeriklerini web sitesi üzerinden erişime açarak dijital yolculuğumuzda önemli bir adım atmıştık. web sitemize kayıtta sadece bir ayda YÜZDE 525 artış oldu. Dijitalleşme öğrencilerimizin ve eğitmenlerin dünya ile etkileşime girme biçimlerini değiştirdi. Değişimi yakından izleyerek, dijital alandaki ihtiyaca yanıt vermek amacıyla Sağlıklı Büyüyorum, Sağlık Saati çizgi filmleri ile Sağlıklı Adımlar oyununu hazırladık." dedi.

  • milli eğitim bakanlığı
  • sağlıklı adımlar projesi
Tüm Cumartesi haberleri için tıklayın