Desibel sınırı bu sorunu çözer!

'Müzik yasağı' tartışması yaşam tarzına müdahale üzerinden servis edilmek isteniliyor. Ancak asıl mesele herhangi bir desibel sınırı olmadığından özellikle tatil beldelerindeki eğlence mekanlarının oluşturduğu gürültü kirliliği. Turizm sektörünü etkileyen ses kirliliğine karşı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un önerisi ise güvenli turizmde olduğu gibi desibel sınırı ile sertifikasyon sağlanması.

Desibel sınırı bu sorunu çözer!

GÜLCAN TEZCAN / gulcantezcann@gmail.com

Kültür, sanat hayatı eski canlılığına kavuştu; birbiri ardına etkileyici sergiler, bienal ve sanat fuarları kapılarını açıyor, tiyatro ve sinema salonları doluyor. Bütün bunlar elbette heyecan ve mutluluk verici.

Bu hafta başlayan Contemporary Istanbul (CI) Bloom Haliç'in kıyısındaki Tersane İstanbul'da Türkiye'deki 23 çağdaş sanat galerisini sanatseverlerle buluşturuyor. Fuarı ön gösterimde bir basın grubu ile birlikte görme şansım oldu. 301 sanatçının 644 eserinin yer aldığı fuar ülkemizdeki güncel sanat potansiyelini de açığa çıkarıyor. Fuarda yer alan işler arasında çevre ve sürdürülebilirlik gibi konulara kafa yoran çalışmaların varlığı sanatçıların bu noktalardaki farkındalığının ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

Fuarda, çağdaş Türk sanat galerilerinin sergilerinin yanı sıra Digital Horizons: The New State of Art NFT Sergisi yer alıyor. Ambidexter, Anna Laudel, Art On Istanbul, artSümer, Bozlu Art Project, Büro Sarigedik, C.A.M. Galeri, Dirimart, Ferda Art Platform, Galeri 77, MERKÜR, Galeri Siyah Beyaz, Galerist, Martch Art Project, Öktem Aykut, PG Art Gallery, Pi Artworks, Piramid Sanat, Sanatorium, The Pill, Vision Art Platform, X-ist, Zilberman Gallery'deki işlerin görülebileceği CI Bloom 15 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.

Basın grubu ile önizlemeyi yapıp sergi turumuzu sergi alanının önüne yerleştirilen Jannis Kounellis'in Topkapı adlı işinin yanında noktaladık. Kounellis'in İstanbul'dan esinlenerek yaptığı eserin Topkapı Sarayı'nda bakan bir noktada konumlandırılması da manidar. Eser bana geleneğin, kimliğin modernizmin dayatmaları ile nasıl kuşatıldığı ve nefes alamaz hale getirildiğini düşündürdü. Rehberimiz eserle ilgili detaylı anlatımlar yaparken işin doğrusu anlamakta zorlandım. Çünkü sergi alanı dışına yerleştirilen yeme, içme alanlarından yükselen ses konuşmayı bastırıyordu. Bu yüksek sesle müzik meselesi ölçü ve sınır olmadığında ses kirliliğine yol açıyor. Şimdi bu konuyu biraz açalım...

MÜZİK DEĞİL SES KİRLİLİĞİ YASAK

İki yıldır özlemle beklediğimiz coşku dolu yaz konserleri başladı. İstanbul'da ve Anadolu'daki pek çok şehirde Açıkhava konserleri şimdiden müzikseverlerden büyük ilgi görüyor. Ancak özellikle eğlence mekanlarından yükselen müziğin desibeli çok geniş bir alanda yaşayan, tatil yapan, başka bir kültür sanat faaliyeti icra edenleri son derece rahatsız ediyor. Öyle ki Piyanist Fazıl Say bile bu duruma isyan etti. Bir süre sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Datça'da konser verdiği sırada çevredeki gece kulüplerinden gelen yüksek müzik sesinin piyano sesini bastırdığını hatırlatan Say, kişisel Twitter hesabında tepkisini dile getirmişti. "Datça'da saat 21.10'da konserim başladı. Chopin Noktürnler... Bir anda bir ses, bir gürültü patırtı, 200-300 metre ileride bir mekândan gelen canlı müzik sesi. Amfi, tiyatro inliyor. İki müzik bir arada, piyanoyu zor duyuyoruz. Sessizlik lazım o konsantre atmosfere. Datça'da nice tiyatro, konser duruyor, ara veriyor bu yüzden." Müzik yasağı tanımını doğru bulmayan Say, "Bence asıl dert tatil beldelerinde yüksel desibel müzik çalan mekanlar, tüm şehri inletip, sağır edici mertebede ses kirliliğiyle herkesin hayatını, dinlencesini, tatilini yaşanmaz kılanlar" diyor. Say, pek çok müzik dalında 'konser' gece 12.00'den sonra olan bir şey değildir zaten." sözleriyle de can alıcı bir ayrıma dikkat çekti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Fazıl Say'ın haklı tepkisi hatırlattığı açıklamasında ses kirliliğinin turizm sektörünü olumsuz yönde etkilediğini, ortak mutabakat sağlayarak herkesi memnun edecek bir çözüm üretilebileceğini kaydetti. "Bu üzerinde siyaset yapılacak bir konu değil. Ortak mutabakat ile çözüm bulunulması gereken bir konu. Pandemide hızlı bir şekilde güvenli sertifikasyon programını başlattık. Bakan Ersoy'un "Herkes uyum sağladı ve başarıyla pandemi sürecini yürüttük. En az hasarla çıktık. Güvenli turizm sertifikasyon programında olduğu gibi yine aynı şekilde sesi ve ses kirliliğini yönetebileceğimiz bir mutabakatta, sertifikasyonda uzlaşabilirsek aldığımız kararlarla yönetebiliriz." şeklindeki açıklaması da bu noktada çözüme yönelik çok önemli bir çıkış. Zira belli bir desibeli aşan işletmelerin sertifikaları iptal edildiğinde herkes bu sınıra uymak zorunda kalacak ve sorun çözülecek. Müzik yasağı üzerinden yaşam tarzı tartışmaları yapılması da derdi üzüm yemek olmayanların oluşturduğu suni gündemlerden biri olmaktan öte geçmiyor.

  • müzik
  • mehmet nuri ersoy
  • gülcan tezcan
Tüm Cumartesi haberleri için tıklayın