Alzheimer hastalarının uyku sorunları nasıl çözümlenir?

Alzheimer ve demans hastaları hava sıcaklığının artması ile birlikte yoğun bir biçimde uyku problemi yaşamaya başlıyor. Peki hasta yakınları bu tür durumlarda neler yapabilirler?

DR. SEVDA SARIKAYA / sevda.sarikaya@stargazete.com

Alzheimer ve diğer tür demans hastalarının sorunları sıcakların artmasıyla birlikte çoğaldı. Özellikle uyku sorunları bunların başında gelenlerden. Bayram ziyaretleri sonrası düzenin bozulması da bu sıkıntıyı artıracaktır.

Alzheimer hastalarında görülen uyku sorunlarını başlıklar altında toplarsak;

1-Geceleri çok sık uyanma, huzursuzluk, uykusuzluk: Yaş ilerledikçe uyku ihtiyacımız da azalır. Demans hastalarında ise gece ve gündüz algısı ile ilgili sorunlar da olabileceğinden bu sorunla daha sık karşılaşabiliriz. Gece uykusu yeterli olmayınca hastalar gündüzleri uyuklamaya başlarlar. Bu problem bir kısırdöngü içerisinde devam eder gider. Alabileceğimiz önlemler;

* Gece ve gündüz algısını pekiştirecek şekilde bir düzen oluşturmak: Gece-gündüz olduğunu belirten işaretler vermek gerekir. Örneğin geceleri ışıkların azaltılması, perdelerin çekilmesi, pijamalarının giydirilmesi, gündüz olduğunda ise ev ışık alacak şekilde perdelerin açılması gibi.

* Uyku hijyeninin sağlanması: Hastanın uyuyacağı mekânın uykuya özendirici şekilde olması gerekir. Çarşaflar temiz olmalı, gece lambası loş bir ışık yaymalıdır. Oda içerisinde hastanın zihnini yoracak fazla eşya olmamalı, her şey sadelik prensibine göre düzenlenmelidir. Mutlaka sessizlik olmalı, hastayı yoracak gürültüler olmamalıdır.

* Gün içi enerjisini atabileceği aktiviteler yaptırılması: Hastanız eğer gün boyu bir şey yapmıyorsa, gece de uyumamışsa uykusu gelecektir. Gün içi kısa uyku seansları ile gece uykusu daha da bölünmeye müsait hale gelir. O nedenle hastanın gün içi enerji harcayabileceği fiziksel ve zihinsel egzersizler yaptırılmalıdır. Günlük düzenli yürüyüş bunlardan en güzel olanıdır. Birlikte tavla, kağıt oyunları vb. oynamak ve sohbet etmek de enerjisini harcayabileceği aktivitelerdir.

* Yatmadan önce ılık bir duş aldırmak: Hastanın kaslarını gevşetecek ve uykuya hazır hale getirecektir.

* Yatmadan önce tuvalet ihtiyacını giderdiğinden emin olmak: Hastanızı yatırmadan önce mutlaka tuvalete götürünüz. Tuvalet ihtiyacı olmadığını söylese de son bir defa denemeye çalışınız.

* Ortamın ısısının iyi bir uyku için uygun olması: Kaliteli bir uyku için geceleri uyuduğumuz odanın sıcaklığının 24 derece civarında olması gerekir. Fazla sıcak ya da soğuk olması uykunun bölünmesine neden olabilir.

Bu önlemlere rağmen hastanızın uyku problemi devam ediyorsa bununla ilgili ilaç desteği için hekiminizle konuşmalısınız. Ancak şunu unutmamalısınız; sakinleştirici ilaçlar hastalarınızın bazı bulgularını toparlarken bazı yan etkilere sebep olabilir. Gece uyutmak için verilen ilacın etkisi gündüze de sarkabilir, sürekli uyuyan bir hastanız olabilir. Sürekli uyuyan bir hastanın ilerlemesi de çok daha hızlı olacaktır. Evre atlaması muhtemeldir. Bu ilaçlar zihinsel yetiler üzerinde negatif etkiler yapabilir. Zaten zihinsel yeti yitimi ile ilerleyen bu hastalık için kötüleşmeyi hızlandırabilirler. Elbette gerekli olduğunda bu ilaçlardan faydalanıyoruz. Söylemek istediğim, önce yukarıda bahsettiğim yöntemleri denemeliyiz, hâlâ baş edemiyorsak o zaman ilaç tedavisine başvurabiliriz.

2- Günün büyük kısmını uyuyarak geçirme: Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken hekiminizle birlikte ilaç düzenini gözden geçirmektir. Uyku yan etkisi olan ilaçları tespit edip tekrar bir düzenleme yapmak gerekebilir. Eğer fazla uyku ilaçlardan kaynaklanmıyorsa, altta yatan başka bir bozukluk olup olmadığına bakılmalıdır. Gerekli tetkikleri hekiminiz size söyleyecektir.

Tüm Cumartesi haberleri için tıklayın