Eski güvenlik Uzmanı Mete Yarar: Afrin temizlenmezse bölgeyi boğarlar

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, Afrin operasyonu öncesi gzt.com'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin büyük bir fırsat yakaladığını belirten Yarar, Afrin’in neden önemli olduğuna çok çarpıcı bir yorum getirdi. Yarar, ‘Afrin temizlenmezse Türkiye Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinden çekildiği anda Fırat Kalkanı’nı boğarlar’ dedi.

Türkiye’nin Afrin’e yapılacak askeri operasyona kitlendi. TSK tüm hazırlıklarını yaptı ve gelecek talimatı bekliyor. Türkiye’nin yapacağı askeri operasyonun önemini gzt.com'a değerlendiren Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, iki kritik noktaya dikkat çekti. Yarar, ‘Afrin PKK’nın geçiş güzergahı bu nedenle sınır güvenliği sağlanmalı. Ayrıca Türkiye Fırat Kalkanı bölgesinden çekildiği anda Fırat Kalkanı’nı boğarlar’ diyerek operasyonun ne kadar önemli olduğunu dikkat çekti.

Afrin yeni başlayan bir sorun değil

Afrin’e yapılacak askeri operasyonu değerlendiren Mete Yarar, ‘Afrin’in önemi’ konusunda şunları söyledi;
Afrin’in önemi ülkenin güvenliği açısından birinci sırada yer alıyor. Afrin’in önemi bugünden itibaren başlayan bir süreç değil. 1990’lı yıllarda PKK’nın Beka Vadisi’nde eğitim aldığından itibaren geçiş güzergâhı olarak Afrin’i kullanmasıyla başlamıştı. Afrin PKK için hem eleman kazandığı hem de lojistik olarak destek aldığı bir yer. 13 tane kamp kurmuşlar burada. Sınırımıza yaklaşık 5 km’lik yakında. Bu açıdan Türkiye’ye karşı potansiyel bir tehdit. Birçok saldırının kaynağı buradan gelen teröristler tarafından gerçekleştirildi.

Afrin temizlenmezse bölgeyi boğarlar

Bir diğer önemi ise Fırat Kalkanı’nda şehitler verdik, yaralılarımız oldu, gazilerimiz oldu. Fırat Kalkanı Harekatı’nın kalıcı hale gelmesini istiyorsak, şehitlerimizin bize sağlamış olduğu olayları kalıcı hale getirmek istiyorsak Afrin’i bir sorun haline gelmekten çıkartmak zorundayız. Çünkü, Afrin’i kuvvetlendirmeye devam ederlerse Türkiye çekildiği andan itibaren Fırat Kalkanı Harekatı’nı boğarlar. Afrin’in ÖSO tarafından ele geçirilmesi ve Münbiç’ten başlayarak İdlib’e kadar olan bir bölge siviller için yaşanılabilir bir hale getirilmesi lazım. Bu açıdan hem askeri anlamda hem de insani anlamda Afrin çok önemli.

Bu fırsat ilk kez yakalandı

Mete Yarar ayrıca, Türkiye’nin PKK’yı bitirmek için yakaladığı büyük bir fırsatı da şu şekilde özetledi;

PKK artık Türkiye’de eylem yapamadığı için Suriye’ye gitti. Ama bu bir daha gelmeyecek anlamına gelmiyor. Burada tartışılması gereken ‘PKK’yı nasıl artık Türkiye’nin gündemin çıkartırız’ı konuşmanın geldiği dönem. Çünkü bu fırsat ilk defa yakalandı. Hem askeri hem moral motivasyon hem de teknolojik olarak bu fırsat ilk defa bu kadar güçlü yakalandı. Bunu fırsata çevirmek lazım.

Yeni Şafak

POPÜLER HABERLER
YENİ HABERLER