• 07 Kasım 2019 Perşembe 08:00
  • |
  • 07 Kasım 2019 Perşembe 08:18

SPOR YAZARLARI

Mustafa Sapmaz

Sorun futbolcular mı?

Maçtan önceki gün basın toplantısında İspanyol muhabir Andone’ye sordu: “Buraya farklı takımla da geldin. O zaman mı, şimdi mi kazanmak zor?” Andone bir an duraksadı ve cevaplamaya başladı: “Bunlar çok zor sorular.” Aslında kısa bir sessizlikle verilen bu cevap, şimdi kazanmamız daha zor ama bunu söyleyemem itirafıydı. Tersini düşünsene bunu net şekilde ifade ederdi. Mücadele etmeliyiz, savaşmalıyız, karakter göstermeliyiz… Galatasaray’da transferler yapılsa da oyun kalitesi yükselmiyor. Saha içi organizasyonu gelişmiyor.

Inter teknik direktörü Conte, takımına saha içinde bazı şeyleri doğru yaptırdıktan sonra çıkıp, “Dortmund deplasmanında karakter koymalıyız” diyor. Sonunda öne geçtiği maçı kaybediyor, ancak saha içinde düzeni olduğunu gösteriyor. Galatasaray’da ise Fatih Terim, son açıklamalarında sorunu tamamen futbolculara ihale ediyor. Dün Belhanda yoktu. Sorunun kaynağı gösterilen futbolcu oynamadı. Değişen bir şey oldu mu? Olmadı. Çünkü sorun bireysel olarak futbolcularda değil.

Evet bireysel olarak formda olmayan, yetersiz olan, özellikleri bu seviyenin çok altında futbolcu var. Ancak yaz transfer döneminde sattığı kadar alabilen Galatasaray’da yönetim, yapılandırmaya gidip, oyuncu satarak, gerekli hamleleri yaptı. Bu oyuncuları oynatacak olan yönetim mi?

Fatih Terim’in dediği gibi “Burada Real Madrid’e yenilseniz size kim ne diyecek?” Sorun yenilmek değil. Kaybetmekten korkmayan bir takım, cesur oynamalıyız, oyuncular nerede nasıl oynaması gerektiğini anlamalı, yenilirsek izah etmek, sorumluluk almak bana düşer gibi cümleler de bu sorunun çözümü hiç değil. Daha çok antrenman kalitesi, daha çok çizilmiş oyun planı, oyuncu performansına dayanmayan bir saha içi düzen gerekli.

Andone’ye basın toplantısında o soru sorulduğunda göğsünü gere gere “şimdi kazanmak daha kolay” dedirtecek bir oyun planı yok Galatasaray’ın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Galatasaray final takımıdır
Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Sonuna kadar varım
Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Garip işler!
Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Terim faktörü
Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Enerjileri yükseldi
Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Acemice eşlik!
Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021