• 12 Kasım 2020 Perşembe 08:00
  • |
  • 12 Kasım 2020 Perşembe 08:00

SPOR YAZARLARI

Mustafa Sapmaz

Skora takılmadan

TRT Spor’da maçı anlatan Onur Şahin, Hırvatistan Federasyon Başkanı Davor Suker’in verdiği röportajda “Türk futbolunu çok seviyorum” dediğinden bahsetti. Sorun şu ki, biz kendimizi seviyor muyuz? Ayna karşısında sırf kendi kusurlarını gören ergen gibiyiz; birbirimize ne kadar kötü, ne kadar acınası halde olduğumuzu anlatıp duruyoruz. İyi bir şeyle karşılaştığımızda, neredeyse tesadüftür deyip geçecek noktaya geldik. Hâl böyleyken Milli Takım gelecekten ümitvar olacağımız bir görüntü sergiledi.

Başlangıç on biri, yedek ya da kendisini A Milli forma için yeterince ispat etmemiş isimlerin ağırlıkta olduğu oyunculardan oluşuyordu. Buna karşın alışık olmadığımız bu oyuncular, kâğıt üzerine yazıldığı kadar garip durmadı sahada. Fazlasıyla takım görüntüsü verdi. En güzeli de golde hata yapan Mert Çetin’e, ikinci golümüz sonrası verdiği teselliydi. Hataya odaklanmak yerine hayatın devam ettiğine vurgu yapan bir edası vardı.

Caner Erkin kendi ortalarına takılanlara -alın size derin pas- der gibi gol attırdı Deniz Türüç’e. Devreye bu golle galip gittik. Döndüğümüzde Caner ve Mert yoktu. Biraz bu değişikliklerin alışma sürecinin etkisi, biraz da Hırvat oyuncuların hücum aksiyonlarında hareketliliği artırmasıyla on dakikada iki gol yiyerek yenik duruma düştük. Skora göre konuşacaklar avuçlarını ovuştururken, kolektif ve estetiği harika bir gol attık.

Futbolumuzun pek çok sorunu var. Yokmuş gibi davranıp, günümüzü gün edelim demiyorum. Kendi ellerimizle yarattığımız devasa yargılarla boğuşup, geleceği kurtarmak için harcayacağımız enerjimizi boşa tüketmeyelim diyorum. Dün yine kazanamadık. 2020’deki beşinci beraberliğimizi aldık. Skorlara ve isimlere takılmadan okuyun bu maçları. Şenol Güneş farklı isimleri, farklı on birlerde bir araya getirip, farklı zorluklarda test ediyor. Kimin kiminle uyumlu olduğunu, hangi şartlarda hangi tepkileri verdiklerini gördükten, takım savunmasını iyice benimsettikten sonra Avrupa Şampiyonası’nda kuracağı ekip bizi fazlasıyla mutlu edebilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Tarlada gömü buldu
Aydın Türkmen

Tarlada gömü buldu

25.01.2021

Bu futbolla 1 puan kazançtır
Engin Verel

Bu futbolla 1 puan kazançtır

22.01.2021

Ara sıcakla devam!
Alen Markaryan

Ara sıcakla devam!

25.01.2021

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı
Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

On dakika
Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Bu ikiliye dikkat!
Gürkan Ata

Bu ikiliye dikkat!

24.01.2021