• 21 Ekim 2020 Çarşamba 08:00
  • |
  • 21 Ekim 2020 Çarşamba 08:00

SPOR YAZARLARI

Mustafa Sapmaz

Renk katacak

Başakşehir FK geçen sezonun Şampiyonlar Ligi yarı finalisti karşında oyuna iyi başladı. Birbirlerine yakın oynadılar. Topun arkasına geçtiler. Alanları kapattılar. Baskı yapıp kazandıkları toplarla hızlı atak geliştirdiler. Pozisyon da ürettiler. Bitiremediler.

Bu seviyede takımlar arasındaki farkı, karşılaştıkları soruna çözüm üretebilmesi belirliyor. Leipzigli futbolcular, Başakşehirlilerin kendilerine çıkardığı sorunu gördü, analiz etti ve çözüm üretti.

Almanya’da topla rakip ceza sahasında en çok buluşan oyunculardan biri olan Angelino’yu kullandılar. Defans merkezinin arkasına topsuz koşu ve ona atılan derin pas Başakşehir savunmasının dengesini bozdu. Basit çözümdü. Fakat Angelino’nun o topu kontrolü, dönüşü ve şutu da kaliteydi.

Sonra imza gollerinden birini attı Leipzig. Epureanu oyunu kurarken baskı yaptılar, kazandıkları topu hızlı oynayarak tabelada kendilerini rahatlatan ikinci golü attılar. 

Sonrası, bir gol olsa tabela döner mi oyunu. Ümitlendirdi ancak sevindirmedi. Hızlı olmayabilirsiniz, Şampiyonlar Ligi’nde hızlı düşünmek zorundasınız. Başakşehirli futbolcular topu ayaklarında iki saniyeden fazla tutmadığı anlarda hiç de Şampiyonlar Ligi’nde ilk kez oynar gibi değillerdi. Fakat stoperler Epureanu ve Skrtel ile santrfor Crivelli’nin yavaşlığı göze battı. Grupta biraz daha kolay rakipler olsaydı, belki skora rağmen oynanan bu pozitif futbolla Başakşehir grupta sürpriz yapabilirdi. Kura çekildiği an Başakşehir’in bu grupta işinin zor olduğunu biliyorduk. Dün sahada bunu deneyimledik.

İstanbul’da bu performansın çok üzerine çıkarak alacakları sürpriz sonuçlar, ancak Şampiyonlar Ligi’ne renk katacak gibi duruyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Galatasaray final takımıdır
Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Sonuna kadar varım
Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Garip işler!
Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Terim faktörü
Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Enerjileri yükseldi
Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Acemice eşlik!
Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021