• 02 Ekim 2020 Cuma 08:00
  • |
  • 02 Ekim 2020 Cuma 08:00

SPOR YAZARLARI

Mustafa Sapmaz

Gerileme devri!

Umarım artık para ve yaş konuşmayı bir an önce bırakırız. Bunları konuştukça Türk futbolunu kurtaracağını zanneden bir kitle var. Umutsuzlukları bir kara bulut gibi ülke futbolu üzerine çöktü. Bu tavır futbolun içindeki insanları teşvik etmediği gibi gerçeklerin konuşulmasını da engelliyor.

Futbol bir meslek. Mesele onların kaç para aldığını konuşmak, kaç yaşında olduğunun çetelesini tutmak değil. Aldıkları paranın karşılığı olan futbolu, yaşları kaç olursa olsun sahaya yansıtmalarını istemek, futbolun eğlence olduğunu konuşup, sahadakilerden "gösteri" talep etmek. Teknik direktörlerden kendilerini güncellemelerini, güncellemeyenlerin çekilmelerini beklemek, günümüz futbolunun gereklerini yapıp yapmadıklarını sorgulamak gerek.

İstenmeyen skorlar sonrası, futbolcuları düşmanlaştırıp tüm sorumluluğu onların sırtına yükleyen; bu enkazı ancak o hain futbolcuları gönderip yenilerini transfer ederek kaldıracağını düşünen yönetim zihniyetini dışlamak gerek.

Hiçbir şeyi beğenmeyince futbolu sevmiş, korumuş olmuyoruz. Futbolcunun yaşını, aldığı parayı konuşunca Türk futbolunu düzlüğe çıkarmıyoruz. Olması gereken saha içinde futbolu geliştirmeye odaklanmak ve bunun için de talep etmek gerekiyor. Ancak önce futbolun bir eğlence olduğunu anlamalıyız. 

Dün Galatasaray Glasgow Rangers’a yenilerek UEFA Avrupa Ligi gruplarına kalamadı. Beş takımla yola çıktığımız Avrupa’da bir ay geride kalmadan Türk futbolunu sadece iki takım temsil edecek. Bu durumu tersine çevirmek, tekrar yükselişe geçmek istiyorsak, parayı ve yaşı konuşmak değil, futbolu sevmek gerekiyor. Kendilerini değil, futbolu sevenlerin sözlerini yüceltmek gerekiyor. Eğer bunu yapmazsak, Türk futbolu daha da sıradanlaşacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Galatasaray final takımıdır
Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Sonuna kadar varım
Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Garip işler!
Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Terim faktörü
Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Enerjileri yükseldi
Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Acemice eşlik!
Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021