Salavat nasıl getirilir? Salavat nedir, nasıl okunur?

Salavat nasıl getirilir? Salavat nedir, nasıl okunur?

Yaşam Haberleri

09 Kasım 2019 Cumartesi 07:14 | Son Güncelleme:

Salavat nasıl okunur? sorusu Salavat getirmek isteyen Müminler tarafından aratılıyor. 8 Kasım Cuma günü idrak ettiğimiz Mevlid Kandili vesilesiyle ibadet etmek, dua okumak ve Salavat getirmek isteyen Müslümanlar bu anlamlı günden feyz almanın yollarını arıyor. Peygamber Efendimizin (S.A.V) dünyaya geldiği günü temsil eden Mevlid Kandili’nde ibadet ve hayır yapmanın büyük sevabı vardır. Peki, Salavat nedir, nasıl getirilir? İşte okunuşu…

Mevlid Kandilini idrak ettiğimiz bu mübarek günde müminler ‘Salavat nedir?’ ve ‘Salavat nasıl getirilir?’ sorularını aratmaya başladı. İslam alemi için çok önemli bir gün olan Mevlid Kandili, iki cihan sultanı Hz. Muhammed’in (S.A.V) doğumunu temsil eder. Müminler, rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı bu mübarek günde bolca ibadet ve dua eder. Mevlid Kandili’nde Peygamber Efendimiz (S.A.V)"e salât ü selâmlar getirilmeli; O"nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmelidir. Peki, Salavat nasıl okunur, nasıl getirilir? İşte cevabı…

SALAVAT NEDİR?

Salât ve selam kelimelerinden oluşan “salât-u selam” terkibi, Hz. Peygamber için okunan ve Allah’ın rahmet ve selamının onun üzerine olması dileğini ifade eden dualara denir. Salavât, salât kelimesinin çoğuludur. Kur’an’da, “Allah ve melekleri şüphesiz Peygambere salât ediyorlar. (O hâlde) ey iman etmiş olanlar, siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selam verin.” (Ahzab, 33/56) buyurulmaktadır.

Hz. Peygambere (S.A.V) Allah Teala’nın salât etmesi, rahmet etmesi; meleklerin salât etmesi, şanının yüceltilmesini dilemeleri; müminlerin salât etmesi ise, dua etmeleri anlamını ifade eder.

SALAVAT NASIL OKUNUR, NASIL GETİRİLİR?

Kur’an-ı Kerim’in, Hz. Peygambere (S.A.V) salât-u selam getirmeyi emreden bu âyetine binaen, geçmiş dönemlerde tanzim edilmiş pek çok salâtu selam örnekleri vardır.

Hz. Peygambere (S.A.V) en kısa şekilde;

“Allahümme salli alâ Muhammed” veya “Sallallahü aleyhi ve sellem” ya da “Allahümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve bârik ve sellim” diye salât-u selam getirilir.

DUANIN ÖNEMİ NEDİR VE DUA NASIL YAPILMALIDIR?

Sözlük anlamı ile dua “çağırmak, seslenmek, istemek, yardım talep etmek” demektir. Dinî bir terim olarak ise, insanın bütün benliğiyle Allah’a yönelerek maddî ve manevî isteklerini O’na arz etmesidir. Temeli, insanın Allah’a hâlini arz etmesi ve O’na niyazda bulunması olduğuna göre dua, Allah ile kul arasında bir irtibattır.

Duada daima tâzim (Allah’ı yüceleme) ve tâzimle birlikte istekte bulunma anlamı vardır. Dua aynı zamanda zikir ve ibadettir. Böylece duada biri zikir ve saygı, diğeri de dilek olmak üzere iki unsur hep yan yana bulunur. Bu sebeple Hz. Peygamber (S.A.V), “Dua, ibadetin özüdür.” (Tirmizî, Deavât, 2) buyurmuştur. Aynı sebeple en önemli ibadet olan namaz, dua (salât) kelimesiyle ifade edilmiştir (En’âm, 6/52; Kehf, 18/28). Diğer bir âyette de, “De ki; duanız (kulluğunuz) olmasa Rabbim size ne diye değer versin.” (Furkân, 25/77) buyurulmak suretiyle insanın ancak Allah’a olan bu yönelişiyle değer kazanabileceği belirtilmiştir. Duanın sadece Allah’a yöneltilmesi; Allah’tan başkasına, putlara veya kendilerine üstün nitelikler izafe edilen başka yaratıklara dua ve ibadet edilmemesi Kur’an’da ısrarla vurgulanmıştır (Şuarâ, 26/213; Kasas, 28/88).

Tüm Yaşam haberleri için tıklayın