Peygamber Efendimizin Mevlid Kandili duası nasıldır, anlamı nedir? Mevlid Kandili dilek duası nedir, nasıl okunur?

Peygamber Efendimizin Mevlid Kandili duası nasıldır, anlamı nedir? Mevlid Kandili dilek duası nedir, nasıl okunur?

Yaşam Haberleri

09 Kasım 2019 Cumartesi 07:19 | Son Güncelleme:

Peygamber Efendimizin Mevlid Kandili duası yoğun ilgi görüyor. Mevlid Kandili dilek duası nedir? Doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelen Mevlid Gecesi, Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu gecedir. Müslümanlar her yıl bu önemli geceyi büyük bir heyecanla bekliyorlar. 2019 yılında Mevlid Kandili 8 Kasım Cuma günü idrak ediliyor. Vatandaşlar bu gece bolca ibadet ederek, af diliyorlar. Haberimiz içerisinden Mevlid Kandili duası ile ilgili merak edilenlere ulaşabilirsiniz.

Mevlid Kandili dilek duası araştırılıyor. Peygamber Efendimizin Mevlid Kandili duası nasıldır? Müslümanlar her yıl dini günleri büyük bir coşku ile karşılıyorlar. Kandil tarihleri de bu günler arasında yer alıyor. 2019 yılının son kandili 8 Kasım’da idrak ediliyor. Doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelen Mevlid Gecesi, Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu gecedir. Bu önemli gecede bolca ibadet etmek isteyen vatandaşlar için merak edilenler derledik. İşte detaylar…

PEYGAMBER EFENDİMİZİN KANDİL DUASI

Bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur'an-ı kerim okumalı. Peygamber efendimiz (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve la şakiyyâ) duasını çok okurdu.

Hazreti Muhammed (s.a.v) şöyle dua ederdi;

"Allah'ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim"

MEVLİD KANDİLİ DİLEK DUASI

Mevlit Kandili gecesinde okunması önerilen Yunus Peygamberin ettiği bir dua vardır. Bu duayı Hz. Yunus balığın karnındayken yapmıştır. İslam alimleri bu duayı okuyarak her hangi bir dilekte bulunan müminin dileğini yüce Allah muhakkak yerine getirir diyorlar. Yunus Peygamber balığın karnındayken şu duayı okuyordu: “Senden başka Allah yoktur. Allahım seni bütün noksanlıklardan uzak tutarım. Ben öz nefsime yazık edenlerden oldum.”

Mevlid Kandili'nde kimin bir dileği varsa akşam namazını kılıp yerinden kalkmadan 40 kere Fatiha süresini okuyup ardından şu duayı etsin; -“Allah’ım ! Senin ilmin benim isteğime yeterlidir. Fatiha hürmetine dileklerimi ihsan eyle. Senin keremin bana kafidir. Kereminle muamele eyle. Fatiha hürmetine gönlümde olanı meydana getir Allah’ım!”

Bu duadan sonra kişi dileğini yaradan da isteyebilir.

MEVLİD KANDİLİ TESBİH NAMAZI DUASI

Mevlid Kandili gecesinde günahların affına vesîle olan tesbih namazı 4 rekat olarak kılınır. Kandil gecesi bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezbere bilmek gerekir. "Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym". Tesbih namazında her rekatte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.

Tüm Yaşam haberleri için tıklayın