Bir babanın oğlunun hayalini gerçekleştirmesi... İlgi çeken 'uçak mezar'ın hüzünlü hikayesi

Malatya'da Sancaktar Mezarlığında bulunan uçak şeklindeki mezar 1942'de 15 yaşında evin çatısından düşerek hayatını kaybeden Nevzat Çetinkaya'ya ait. Hüzünlü baba, oğlunun pilotluk hayalini bu şekilde yaşatmak istemiş. İşte ziyaretçilerin ilgisini çeken 79 yıllık 'uçak mezar'ın öyküsü.

Bir babanın oğlunun hayalini gerçekleştirmesi... İlgi çeken 'uçak mezar'ın hüzünlü hikayesi

DHA

Malatya'da, 1942'den kalma uçak şeklindeki mezar, hem görünüşü hem hikayesi ile şaşırtıyor. 1927'de doğan ve 15 yaşındayken evin çatısından düşen Nevzat Çetinkaya'nın babası, oğlunun mezarını, pilotluk hayalinden esinlenip uçak şeklinde yaptırdı. 79 yıllık hüzünlü öyküyü duyanlar, kentte 'uçak mezar'ı ziyaret ediyor.

DHA'nın haberine göre, Osmanlı'dan kalan ve bir süre önce sit alanı ilan edilen tarihi Sancaktar Mezarlığı'ndaki 1942'den kalma uçak şeklindeki mezar, görünüşü ile ilgi çekiyor. Üzerinde 'İzulu Paşa oğlu Nevzat ruhuna Fatiha, 1927-1942' yazan ve Nevzat Çetinkaya'ya ait olan mezar, hüzünlü öyküsüyle şaşırtıyor.

Çetinkaya'nın, çocukluğundan itibaren pilot olmak istediği ve bu hayaliyle sürekli çatıdan çatıya atlayarak uçar gibi yaptığı, 15 yaşındayken de evlerinin çatısından düşerek hayatını kaybettiği belirtiliyor. Paşa Çetinkaya'nın ise hayaline kavuşamadan ölen oğlunun mezarını uçak şeklinde yaptırdığı söyleniyor.

Tahrip olduğu için bir süre önce Büyükşehir Belediyesi'nce restore edilen mezar, 1942'den bu yana ziyaret de ediliyor.

Mezarlığın bulunduğu Şehitfevzi Mahallesi'nin muhtarı Sami Cengil, farklı görünümü ile dikkat çeken mezarın, hüzünlü öyküsünü duyanlar tarafından ziyaret edildiğini belirterek, "Pilot olma hayaliyle yaşayan çocuk, çatıdan düşüyor ve vefat ediyor. Babası da onun hayalini gerçekleştirmek ve kendi acısını hafifletmek için Gaziantep'e giderek uçak şeklindeki bu mezarı yaptırıyor. Görenler ilk etapta şaşırıyor ve bizlere soruyor. Biz de mezarın hikayesini anlatınca insanlar hüzünleniyor. Öyle ki sadece uçak şeklindeki bu mezarı görebilmek için gelenler oluyor" dedi.

  • malatya
  • uçak şeklindeki mezar
  • fındık dolma tarifi
  • uçak mezar
Tüm Yaşam haberleri için tıklayın