Uzmanından uyarı: 3'üncü doz yaptırmayan hastane yükünü artırıyor

Yoğun bakımda yatan hastaların ya 3. dozunu olmamış ya da aşı takvimini tamamlamayanlardan oluştuğunu belirten Prof. Kıraklı uyardı: “Aşı bulaşmayı yüzde 100 engellemiyor ama ağır hastalık ve ölümden koruyor.”

Uzmanından uyarı: 3'üncü doz yaptırmayan hastane yükünü artırıyor

İzmir'de Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Eğitim-Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Cenk Kıraklı, yoğun bakımda yatan hastaların yarısının hiç aşı olmamış, yarısının da hatırlatma dozunu yaptırmamış kişilerden oluştuğunu söyledi. 3'üncü doz aşı yaptırmayı ihmal eden kişiler nedeniyle hastaneye başvuranların sayısının arttığını belirten Prof. Dr. Kıraklı "İkinci dozun üzerinden 4-6 ay geçtikten sonra 3'üncü doz uygulanabilir. Bu özellikle risk grubundakiler için çok önemli" dedi. Yoğun bakımda 18-20 yaş ile gebe hastaların olduğunu belirten Kıraklı şöyle devam etti: "Aşı olmamış hastalarımızın yaş ortalamasının genç olması can sıkıcı. Bir diğer grup da 2 doz Sinovac aşısı olan hastalar. Genellikle aşılı hastalarımızın çoğu hem ileri yaşta hem de kronik rahatsızlıkları bulunan kişiler. Bu gruptaki kişilerde aşılar, her zaman istenen sonucu vermiyor. Bugüne kadar 2 inaktif ve 1 mRNA aşısı olmuş sadece tek bir hastamız oldu. Onun da genel durumu çok kötü değildi."

HEPSİ VARYANTLARA ETKİLİ

"Klasik aşılar hastalığa yakalanmayı önler ama pandemi dönemindeki aşıların ne yazık ki tam olarak hastalığı önleme özelliği yok. Hastalığa yakalanma riskini bir miktar azaltıyor. Aşı olduktan sonra da tedbirlere devam etmeliyiz. Şu anda yatan hastalarımız arasında delta varyantı var. Omikron için ilk gelen bilgilere göre aşıların etkisi azalsa bile bir miktar devam ettiği yönünde."

YOĞUN BAKIMIN %96'SI AŞISIZ

Muş Devlet Hastanesi yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 96'sının aşısız olduğu belirtildi. Anestezi Uzmanı Doktor Adil Akın Yıldıran, "Çoğu kişi ne yazık ki aşı olmadığı için hastalığı ağır geçiriyor. Aşı olmamanın pişmanlığını dile getiriyorlar. 'Buradan çıktıktan sonra aşı olacağız' diyorlar" diye konuştu.

KOCA: SON 10 AYIN SONUÇLARINA GÜVENİN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yoğun bakımda yatan hastaların aşısız ya da eksik aşılı olduğuna vurgu yaptı: "Türkiye'nin her yerinde yoğun bakımda yatan kovid hastaları var. Bunların önemli bir bölümünün hiç aşı yaptırmamış veya aşıları eksik kişiler olması tesadüf değil. Aşılı kişilerin hastalığı büyük oranda hafif geçirmesi de tesadüf değil. Geride kalan 10 ayın sonuçlarına güvenin."

Tüm Trend haberleri için tıklayın