Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci: 100 hastadan 6'sı yanlış doktora gidiyor! Çözüm: 'Neyim Var'

Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci, Türkiye'de her 100 hastadan 6'sının hastanelerde yanlış branşlara başvurduğunu, ‘Neyim Var' uygulaması ile bu sayıyı azaltacaklarını söyledi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci: 100 hastadan 6'sı yanlış doktora gidiyor! Çözüm: 'Neyim Var'

Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, sağlıkta hekimlerden hastalara tüm datalara herkesin ulaşabileceği bir sistem kurmaya çalıştıklarını, sağlığı veriyle yönetme kültürünü etkin hale getirmek istediklerini söyledi. Sağlıktaki dijitalleşme çalışmaları kapsamında büyük başarı kazanan e-Nabız ve Hayat Eve Sığar (HES) uygulamalarının ardından yaklaşık 1,5 ay önce "Neyim Var" adlı yeni bir uygulamayı hayata geçirdiklerini hatırlatan Şuayip Birinci, bu sistemde hastalara şikayetleri doğrultusunda hangi branşa başvurmaları gerektiğinin önerildiğini anlattı.

Birinci, Neyim Var uygulamasının yanlış branşa gitme oranını ne kadar azaltacağını zamanın göstereceğini belirterek, "Normalde dünyanın her tarafında, Türkiye'de de benzer rakamlar var. Her 100 kişiden 6'sı yanlış branşa başvuruyor" ifadelerini kullandı.

DÜNYADA DA DURUM AYNI

Dünyada benzer mobil uygulamalar olduğunu ifade eden Birinci, "O uygulamalar üzerinden gittik ama bunu yaparken dünyada ilk olarak e-Nabız'daki datadan faydalanarak kişiye özel raporlar üretsin istedik. Temel çıkış noktamız şuydu: İnsanlar yanlış branşa gitmesinler, ikinci basamağa gereksiz yere gitmesinler, aile hekimiyle işlerini görsünler" dedi.

Tüm Trend haberleri için tıklayın