Müzik listelerini altüst ettiler! Avustralya'nın nesli tükenmekte olan kuşları ötüşleriyle 'hit' oldu

Avustralya kuşlarının seslerinin kaydedilmesiyle oluşturulan “Songs of Disappearance (Yok olma şarkıları)”, Abba, The Weeknd gibi şarkıcıları, Noel'in favorileri Michael Bublé ve Mariah Carey'i geride bırakarak Aria müzik listesinde ilk 5'e girdi.

Müzik listelerini altüst ettiler! Avustralya'nın nesli tükenmekte olan kuşları ötüşleriyle 'hit' oldu

Aksam.com.tr

Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Tamamen nesli tükenmekte olan Avustralya kuşlarının seslerinden oluşan bir albüm, ülkenin Aria müzik listelerinde ilk beşe girdi.

Aksam.com.tr'nin BBC News'ten aktardığı habere göre, Avustralya'nın ticari doğa hayatı koruma kuruluşu BirdLife Australia tarafından oluşturulan "Australian Bird Calls "Songs of Disappearance (Yok olma şarkıları)" albümü, Avustralya'nın en çok tehdit altındaki 53 türünün kuş şarkılarını içeriyor.

3 Aralık'ta piyasaya çıktığında, albümü Avustralya'nın Aria müzik satış listelerine sokmak için bir başlatılan sosyal medya kampanyası işe yaradı. Songs of Disappearance (Yok olma şarkıları), türünün ilk beşte yer alan ilk albümü olarak tarihe geçti.

Satışlardan elde edilen gelir BirdLife Australia'nın koruma projelerine gidecek.

Bazen kısa bir ötüş kaydetmek için çalılıkta saatlerce beklendiği belirtildi.

Yaban hayatı ses kayıtçısı David Stewart, Avustralya'nın vahşi yaşamının nadiren duyulan seslerini toplamak için 30 yıldan fazla zaman harcadı.


Charles Darwin Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Avustralya'daki altı kuştan biri, yani 1.299 türden 216'sı tehdit altında. 300'den fazla kuş uzmanının girdilerini içeren çalışma, iklim değişikliğinin türleri yok olmaya yaklaştırdığını buldu.

2019 ve 2020'deki devasa orman yangınları yaşam alanlarını harap etti ve BirdLife Australia, tehdit altındaki kuş türlerinin sayısının %25'e kadar arttığını tahmin ediyor.

Tüm Trend haberleri için tıklayın