Gizli rapor sızdırıldı! Android devri bitiyor

SamMobile, Samsung'la ilgili paylaştığı raporunda, şirketin birkaç yıl içinde Android işletim sistemini bırakıp Fuchsia OS işletim sistemine geçiş yapacağını duyurdu.

Gizli rapor sızdırıldı! Android devri bitiyor

ShiftDelete

Samsung'la ilgili sızdırılan bir raporda, en çok tercih edilen işletim sistemi Android'in yerini Fuchsia OS işletim sisteminin alacağı öne sürüldü.

ShiftDelete'de yer alan habere göre, bilindiği üzere Google'ın 2016 yılından beri Fuchsia OS adlı açık kaynak kodlu işletim sistemi üzerinde çalıştığı biliniyor. Android'den farklı olarak Linux tabanlı olmayan ve Zircon adı verilen bir mikro çekirdek kullanan işletim sistemi, uzunca bir süre sınırlı sayıda kullanıcı tarafından test edilmiş, hatta geçtiğimiz aylarda şirketin birinci nesil Nest Hub cihazlarına sessiz sedasız gönderilmişti.

Google'ın söz konusu sistem üzerinde gizlilik ve titizlikle çalışmasının ardından mobil sektörde "Android devri bitebilir" şeklinde görüşler ortaya çıkarken, yakın zamanda güvenilir bir kaynak tarafından buna benzer yeni bir rapor paylaşıldı.

Akıllı telefon sektöründe güvenilir sızıntı ve haberleriyle bilinen SamMobile, Fuchsia OS'in ilerleyen dönemlerde Android'in yerini alacağını duyurdu. Bu noktada söz konusu işletim sistemine geçiş yapması beklenen ilk şirket, Counterpoint Research verilerine göre yüzde 20'lik pazar payıyla dünyanın en büyük telefon üreticisi Samsung.

Rapora göre Samsung, Fuchsia OS'in gelişimini yakından takip ediyor ve gerektiği durumlarda müdahale ederek çeşitli katkılarda da bulunuyor. Şirketin buradaki asıl amacı ise işletim sistemini Android'e doğrudan bir rakip haline getirmek ve Android'in olmadığı yeni bir çağda liderliğini sürdürmek.

İddiaların doğru olması halinde şirket, birkaç yıl içinde Fuchsia OS işletim sistemine geçiş yapacak. Öte yandan daha önce de belirttiğimiz üzere Android kullanmayı bırakan tek üretici Samsung olmayabilir. Şu an için isimleri yüksek sesle dillendirilmese de, Xiaomi başta olmak üzere Çinli şirketler de böyle bir durumda geçiş konusunu düşünmeye başlayabilir.

Tüm Trend haberleri için tıklayın