Çipras'tan dikkat çeken Türkiye ve Erdoğan açıklaması: Her açıdan kayıptayız

Yunanistan'daki ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, Yunanistan'ın dış politika tercihlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çipras, Yunanistan hükümeti ve ülkedeki bazı çevrelerin 'Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın izole edildiği'ne ilişkin iddialarının geçerli olmadığını dile getirerek, 'Türkiye güçleniyor. Her açıdan kayıptayız' ifadelerinde bulundu.

Çipras'tan dikkat çeken Türkiye ve Erdoğan açıklaması: Her açıdan kayıptayız

AA

Yunanistan'daki ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, Yunanistan'da hükümetin Ukrayna'ya ilişkin izlediği dış politikayı eleştirerek, Yunanistan'ın tüm çabalarına rağmen yükselen değerin Türkiye olduğunu belirtti.

Girit'te yerel bir televizyon kanalına konuşan Çipras, Yunanistan'ın dış politika tercihlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

- "TÜRKİYE GÜÇLENİYOR"

Çipras, Yunanistan hükümeti ve ülkedeki bazı çevrelerin "Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın izole edildiği"ne ilişkin iddialarının geçerli olmadığını dile getirerek, "Türkiye güçleniyor. Jeopolitik açıdan kritik bir güç olarak ortaya çıkıyor. Önemli bir bölgesel güç." diye konuştu.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Rusya karşıtı, Batı yanlısı bir politika izleme karşılığında Türkiye'nin Batı'nın gözünde yükselmemesi beklentisi içine girdiğine dikkati çeken Çipras, "Aksi oluyor, biz ortaya çıktıkça Türkiye yükseliyor." ifadesini kullandı.

Çipras, Yunanistan'ın Ukrayna'ya yaptığı silah yardımını da eleştirdi ve Ukrayna'ya silah yardımı yapılmasını Yunanistan'ın çatışmanın bir tarafı olduğunu sembolize edebileceği için desteklemediğini söyledi.

Mariupol'deki sivil halkın Türkiye'nin desteğiyle kurtarılmasının hatırlatılması üzerine de Çipras, Mariupol'de yaşayan yaklaşık 140 bin Yunan asıllı Ukrayna vatandaşına işaret etti ve "Bu insanları kurtarmak için fırsat yaratma veya verme imkanında başarılı olamadık." dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki mevcut anlaşmazlıkların uluslararası hukuk temelinde çözülmesini istediklerini vurgulayan Çipras, "Dolayısıyla kıta sahanlığı ve Münsahır Ekonomik Bölge (MEB) alanlarının belirlenmesi için Uluslararası Adalet Divanına olası bir başvuruyu da istiyoruz." diye konuştu.

- "HER AÇIDAN KAYIPTAYIZ"

Çipras, ABD'nin EastMed doğal gaz boru hattından desteğini çekmesine ilişkin olarak da "Burada görüyorum ki biz Batı'ya her şeyi veriyoruz ve Türkiye her şeyi alıyor. Yani sonuçta her açıdan kayıptayız." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Dışişleri: Ukrayna yeni bir barış anlaşması taslağı iletti

AB üyesi Macaristan'dan Ruble ile gaza olumlu yanıt

Kalın'dan dikkat çeken açıklama: Önümüzdeki günlerde tekrar hareketlilik görebiliriz

Ukrayna: NATO'dan ne istediğimiz açık

Honda Motor ile GM, "bütçeye uygun" otomobil için anlaştı: 2027'de piyasaya sürülecek

"Bugüne kadar neyi başardınız?" diye sormuştu... Macron'dan Polonya Başbakanı'na sert yanıt

Yunanistan'dan ABD'nin teklifine ret: Ödün vermeyiz!

Tarihi zirveden kritik mesaj: Süreci başlatıyoruz

  • yunanistan türkiye son dakika
  • çipras türkiye açıklaması
  • türkiye yunanistan son durum
Tüm Trend haberleri için tıklayın