Koronavirüs onlara yaradı: Apple, Microsoft gelirlerini artırdı, Google rekor kâr elde etti

Apple'dan yapılan açıklamaya göre, nisan-haziran dönemindeki geliri geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 36 artarak 81,4 milyar dolara ulaştı. Microsoft geçen yılın aynı dönemine kıyasla gelirini yüzde 21 artırarak 46,2 milyar dolara ulaştı. Google'ın ana kuruluşu Alphabet'in geliri ise yüzde 62 artarak rekor kırdı.

Koronavirüs onlara yaradı: Apple, Microsoft gelirlerini artırdı, Google rekor kâr elde etti

AA

Apple'dan yapılan açıklamaya göre, firmanın geçen yılın nisan-haziran döneminde 11,3 milyar dolar olan net kârı bu senenin aynı döneminde 21,7 milyar dolara yükselerek yüzde 93 artış gösterdi. Şirket, geçen yılın nisan-haziran döneminde 59,7 milyar dolar gelir elde etmişti. Şirketin hisse başına kârı ise söz konusu dönemde 0,65 dolardan 1,30 dolara çıktı.

AA'da yer alan habere göre, Apple'ın akıllı telefon ve tablet satışları da aynı dönem itibarıyla artış gösterdi. Buna göre, söz konusu dönemde iPhone satışları yaklaşık yüzde 50 artarak 39,6 milyar dolara, iPad satışları da yüzde 12 artışla 7,4 milyar dolara yükseldi. Mac satışları da aynı dönemde yüzde 16 artışla 8,2 milyar dolar oldu.

Microsoft'un geliri beklentileri aştı

Mali takviminde nisan-haziran dönemini 4'üncü çeyrek olarak kabul eden Microsoft da bilançosunu açıkladı. Buna göre, şirketin geliri nisan-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artarak 46,2 milyar dolara ulaştı. Bu dönemdeki geliriyle beklentileri geride bırakan Microsoft, 2020'nin nisan-haziran döneminde 38 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Şirketin net kârı da aynı dönemde yüzde 47 artarak 16,5 milyar dolara yükseldi. Firmanın net kârı geçen senenin aynı döneminde 11,2 milyar dolar olmuştu. Microsoft'un hisse başına karı da bu dönemde 1,46 dolardan 2,17 dolara yükseldi.

Alphabet yüzde 62'lik artış elde etti

Arama motoru Google'ın sahibi Alphabet'in ikinci çeyrek geliri ve kârı daha fazla tüketicinin internet üzerinden alışveriş yapmasıyla reklam gelirlerinden destek bularak rekor seviyeye çıktı. İnsanların koronavirüs salgını nedeniyle daha fazla internette vakit geçirmesinden dolayı satıcılar tüketicilere ulaşmak için Google arama motoru ya da Youtube gibi platformları kullanmaya yöneldiler.

Google'ın ana kuruluşu Alphabet de 2021'in ikinci çeyreğine ilişkin bilançosunu paylaştı. Buna göre, Alphabet'in yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 62 artarak 61,9 milyar dolara çıktı. Beklentilerin üzerinde gelir elde eden şirket, 2020'nin aynı döneminde 38,3 milyar dolar gelir açıklamıştı.

Alphabet'in net kârı ise ikinci çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 166 artışla 18,5 milyar dolara yükseldi. Alphabet, geçen senenin ikinci çeyreğinde 6,9 milyar dolar net kâr elde etmişti.

Firmanın geçen yılın nisan-haziran döneminde 10,13 dolar olan hisse başına kârı da bu senenin aynı döneminde 27,26 dolara çıktı. Alphabet hisseleri dün açıklanan sonuçların ardından %3.3 yükseldi.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın