Huawei, otomobil parçaları için ABD'li şirketlerden çip satın alabilecek

ABD hükumeti, kara listeye aldığı Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin otomobil parçaları birimi için çip satın almak amacıyla yaptığı yüz milyonlarca dolar değerindeki lisans başvurularını onayladı.

Huawei, otomobil parçaları için ABD'li şirketlerden çip satın alabilecek

Reuters

ABD'li yetkililer, hükümetin kara listesine aldığı Çinli telekom şirketi Huawei'nin otomobil parçaları birimi için çip satın almak amacıyla yaptığı yüz milyonlarca dolar değerindeki lisans başvurularını onayladı.

Donald Trump yönetimi, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticilerinden biri olan Huawei'ye ağ donanımı, akıllı telefonlarda kullanılan çip ve diğer bileşenlerin satışına kısıtlamalar getirmişti. Trump'tan sonra gelen Biden yönetimi ise Huawei'ye çip satışı kısıtlamalarını daha da sıkılaştırmış ve şirketin, 5G cihazlarla kullanılabilecek ürünleri tedarik etmesine yönelik yeni kısıtlamalar getirmişti.

ARAÇLARDA KULLANIM İÇİN VERİLEN İZİNLER, 5G DESTEĞİ OLAN EKİPMANLARDA DA KULLANILABİLİR

Ancak Reuters'a bilgi veren kaynaklar; son haftalarda ve aylarda, ABD'nin tedarikçilere Huawei'ye video ekranları ve sensörler gibi araç bileşenleri için çip satma izni verdiğini söyledi. Verilen izinler, Huawei'nin faaliyetlerini ABD yasaklarıyla sınırlanmayan alanlara kaydırmasının ardından geldi.

Kaynaklar, otomotivde kullanılan elektronik parçaların telekom sektöründeki kadar karmaşık kabul edilmediği için izin verilmesinin daha kolay hale geldiğini söyledi. Ancak bir kaynak, araçlarda kullanım için verilen izinlerin 5G iletişim becerisine sahip ekipmanlarda da kullanılabileceğini belirtti.

  • huawei abd
  • huawei otomobil çipi
  • huawei abd otomobil çipi
  • huawei otomobil
  • huawei abd ambargo
  • huawei abd kara liste
  • huawei abd ambargosu
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın