Güney Kore Rekabet Kurumu, Google'a 177 milyon dolar ceza verdi

Güney Kore'nin Rekabet Kurumu, Google'a Android işletim sisteminin özelleştirilmiş versiyonunu engellemesi nedeniyle 207 milyar won (176.64 milyon dolar) ceza verdi. Verilen para cezası, Google'ın bir aydan az bir zaman içerisinde maruz kaldığı ikinci cezai yaptırım oldu.

Güney Kore Rekabet Kurumu, Google'a 177 milyon dolar ceza verdi

Reuters

Güney Kore'nin Rekabet Kurumu, ABD merkezli teknoloji şirketi Alphabet çatısı altındaki Google'a Android işletim sisteminin özelleştirilmiş versiyonunu engellemesi nedeniyle 207 milyar won (176.64 milyon dolar) ceza verdi. Bu cezai yaptırım, Google'ın bir aydan az bir zaman içerisinde maruz kaldığı ikinci yaptırım oldu.

Korea Fair Trade Commission (KFTC); konuya ilişkin açıklamasında, cihaz üreticileriyle yapılan anlaşma koşullarının Google'ın piyasadaki baskın pozisyonunu kötüye kullanması anlamına geldiğini ve bunun da mobil işletim sistemi pazarındaki rekabeti kısıtladığını belirtti.

Google ise temyize gitmeyi planladığını açıklayarak bu cezanın Android'in diğer programlarla uyumluluğu ile sağlanan faydaları hiçe saydığını ve kullanıcıların faydalandıkları avantajları zayıflattığını açıkladı.

GOOGLE'A VERİLEN CEZA, 'GOOGLE KARŞITI YASA'DAKİ DEĞİŞİKLİKLERİN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİ GÜN AÇIKLANDI

Diğer yandan; Google'a verilen ceza, Güney Kore'nin "Google karşıtı yasa" olarak da adlandırılan 'Telekomünikasyon İşletme Yasası'nda yaptığı değişikliklerin yürürlüğe girdiği gün açıklandı.

Bu yasada yapılan son değişikliklerle, Google gibi online uygulama mağazası işletmecileri artık yazılım geliştiricileri kendi ücretli sistemlerini kullanmaları konusunda zorlayamayacak. Önceki uygulama nedeniyle, bağımsız yazılım geliştiriciler pratikte uygulama içi satışlardan komisyon kesemiyorlardı.

  • güney kore google
  • güney kore google ceza
  • güney kore google para cezası
  • google ceza
  • google para cezası
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın