BAYKAR Savunma'nın CEO'su Haluk Bayraktar: SİHA Anadolu'ya dikey inecek

'Anadolu TCG'ye milli SİHA indireceğiz' BAYKAR Savunma'nın CEO'su Haluk Bayraktar, Anadolu gemisine dikey iniş yapabilecek milli SİHA üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Hedefimiz 1 yılda bunu başarmak” dedi.

BAYKAR Savunma'nın CEO'su Haluk Bayraktar, gazeteci İbrahim Haskoloğlu'nun Twitch yayınına konuk oldu. İHA ve SİHA'lar hakkında konuşan Bayraktar, ürünlerin tamamen yerli ve milli olduğunun altını çizdi.

ARGE DESTİĞİ ALMADIK

"Hiçbir zaman iş yaptığımız kurumlardan ARGE desteği almadık" diyen Bayraktar, "Azerbaycan'ın Karabağ zaferinde, Türkiye'nin Suriye harekatlarında ilk defa sürü halinde İHA'lar kullanıldı. Teknolojik anlamda kendi sınıfında en ileri teknolojileri şu anda bağımsız şekilde geliştiriyoruz. Bu tamamen Türk mühendislerinin başarısı" diye konuştu.

Akıncı TİHA'yı Türk Hava Kuvvetleri ile Deniz Kuvvetleri'nin kullanacağını belirten Bayraktar, şunları söyledi: "Akıncı'nın envantere girmesi planlanıyor. Anadolu platformuna inip kalkabilen bir SİHA çalışmamız var. Hedefimiz 1 yıl gibi bir sürede Anadolu'ya dikey iniş ve kalkış yapabilmesi. İHA'ların uçak gemilerine inip kalkabilmesi için yapısının sağlam olması lazım. Çok yüksek G şoklarına maruz kalıyorlar. Anadolu TCG gemisi çok güzel bir gemi. Bizim o gemiye milli SİHA'yı indirmemiz lazım."

NASA'DAKİ TÜRK DÖNDÜ

Vizyon projelerin önemine değinen Haluk Bayraktar, NASA'nın Mars'a inen aracı Curiosity'nin radar altimetresini tasarlayan Türk'ün ülkemize geri döndüğünü ve Baykar'da danışman olduğunu söyledi.

TB-2'Yİ 1 SAAT DAHİ DURDURAMADILAR

Bayraktar TB-2'nin saha tecrübesinden bahseden Haluk Bayraktar, şunları söyledi: "TB-2 sahada gelişen bir sistem. Bilgisayarlardaki Virüs-Antivirüs mantığı gibi. Selçuk Bayraktar Zeytin Dalı Harekatı boyunca Hatay'da kaldı. Bunun nedeni, ortaya çıkan bir virüse antivirüs geliştirmekti. Rus elektronik harp sistemleri, Bayraktar TB-2'leri 1 saat dahi durduramadılar. Heron'ları Türkiye'ye satan firma 2004'te bizle ortak olmak istedi. O dönem ürünümüz bile yoktu."

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın