• 16 Temmuz 2021 Cuma 14:20
  • |
  • Son Güncelleme:

Galatasaray'dan TFF'ye Oğulcan Çağlayan tepkisi

Galatasaray'dan TFF'ye Oğulcan Çağlayan tepkisi

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Rezan Epözdemir, TFF'nin Oğulcan Çağlayan'a lisans çıkarmamasıyla ilgili sert açıklamalar yaptı.

Galatasaray 'da futbolcu Oğulcan Çağlayan'ın lisansı TFF tarafından çıkarılmadı. Oğulcan Çağlayan'a Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, Çaykur Rizespor ile sözleşmesini usulsüz bir şekilde feshettiği gerekçesiyle 3 maç ve 1.2 milyon euro para cezası vermişti.

Yaşanan bu süreç sonrasında TFF, yeni sezon öncesinde Oğulcan Çağlayan'a lisans çıkarmadı. Bu nedenle de PSV maçı kadrosu için UEFA verilen listede adı yer almayan futbolcu, bu karşılaşmada forma giyemeyecek. Konuyla ilgili Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Rezan Epözdemir, açıklamalarda bulundu.

İşte Rezan Epözdemir'in yaptığı o açıklama:

"Geçtiğimiz sezon içerisinde, futbolcumuz Oğulcan Çağlayan'ın sözleşmesini haksız olarak feshettiği iddiasıyla ilgili olarak TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu nezdinde yapılan başvuru neticesinde, TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu tarafından emsali olmayan bir karar ile futbolcumuzun sözleşmesini haksız olarak feshettiğine kanaat getirilmiş ve bundan dolayı kulübümüz ile futbolcumuz 1.200.000 Euro ve 506.275 TL tutarındaki tazminattan müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulmuştur. Bunun yanı sıra, yine emsali görülmemiş bir şekilde futbolcumuza 6 müsabakadan men cezası verilmiştir.

TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu tarafından verilen bu hukuka aykırı karara karşı hem kulübümüz hem de futbolcumuz tarafından TFF Tahkim Kurulu nezdinde bir başvuru yapılmıştır. 11 Ocak 2021 tarihinde TFF Tahkim Kurulu tarafından verilen 2021/30E. ve 2021/46K. sayılı karar ile, futbolcumuzun 6 müsabakadan men cezası 3 müsabakadan men cezası olarak düzeltilmiş, ancak TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu kararının tazminata dair kısmı aynen onanmıştır.

Bunun üzerine, yine kulübümüz ve futbolcumuz tarafından TFF Tahkim Kurulu tarafından verilen bu haksız ve hukuka aykırı karara karşı adli yargı yoluna gidilerek Bölge Adliye Mahkemeleri nezdinde itiraz hakkımız kullanılmıştır. Öte yandan, Bölge Adliye Mahkemesi, vermiş olduğu karar ile hem kulübümüzün hem futbolcumuzun davasını reddetmiştir. Bunun üzerine, bu karara karşı tarafımızca Yargıtay nezdinde temyiz kanun yoluna başvurulmuştur. Bir başka anlatımla, an itibariyle mevcut hukuki ihtilafın yargılaması devam etmektedir ve derdesttir.

Adli yargıdaki yargılamanın devam ettiği esnada, TFF tarafından kulübümüz aleyhine konulan transfer yasağının kaldırılması için TFF Yönetim Kurulu'na yazılı olarak başvuru yapılmıştır. TFF Yönetim Kurulu, 2 Haziran 2021 tarihinde aldığı karar ile hukuki dayanaktan yoksun bir şekilde bu başvurumuzu reddetmiştir. Akabinde, kulübümüz tarafından bu karara karşı TFF Tahkim Kurulu nezdinde itirazda bulunulmuştur. TFF Tahkim Kurulu, 25 Haziran 2021 tarihli kararıyla itirazlarımızı kabul etmiş ve kulübümüz hakkında uygulanmakta olan transfer yasağını konuya dair kesin bir yargı kararı bulunmaması sebebiyle kaldırmıştır.

Bununla birlikte, UEFA nezdindeki lisans başvurusu sürecimizde, TFF Tahkim Kurulu'nun parasal uyuşmazlıklara dair vermiş olduğu kararların hem Yargıtay içtihatları hem de Türkiye Cumhuriyeti Anayasası göz önüne alındığında adli yargıya taşınabileceği, dolayısıyla kulübümüz ve futbolcumuz Oğulcan Çağlayan ile ilgili olarak TFF Tahkim Kurulu tarafından verilen karara konu tutarların adli yargıda derdest halde olması sebebiyle UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı hükümleri uyarınca "vadesi geçmiş borç" olarak değerlendirilemeyeceği yönündeki talebimiz UEFA tarafından müspet şekilde karşılanmıştır.

Süreç devam ederken, futbolcumuzun lisansının vize ve tescil işlemlerinin tamamlanabilmesi için hem futbolcumuzun vekili hem de kulübümüz tarafından TFF Yönetim Kurulu'na başvurulmuştur. Futbolcumuzun lisansının vize ve tescil işlemlerinin ivedilikle tamamlanmaması halinde hem futbolcumuzun hem de kulübümüzün telafisi imkânsız zararlar ile karşı karşıya kalacağı ifade edilerek, futbolcumuz hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı bulunmaması sebebiyle başvurumuzun kabulü talep edilmiştir.

Ne yazık ki, dört gündür yapılan bütün görüşmelere rağmen TFF Yönetim Kurulu konuyu karara bağlamak için toplanmamaktadır. Konunun ivedilikle karara bağlanması yönündeki talebimiz çerçevesinde TFF Yönetim Kurulu'nun 15 Temmuz 2021 tarihinde toplanacağı tarafımıza şifahen bildirilmiş olmasına rağmen, TFF Yönetim Kurulu an itibariyle halen toplanmamıştır. Bu durum, TFF Yönetim Kurulu tarafından alınacak olası bir menfi karara karşı TFF Tahkim Kurulu nezdinde itiraz etme hakkımızı kullanmamıza engel olmakta ve konunun adeta sürüncemede bırakılmasına yol açmaktadır. Zira, TFF Yönetim Kurulu tarafından konuya dair bir karar alınmadan TFF Tahkim Kurulu nezdinde bir başvuru yapılabilmesi hukuken mümkün olmamaktadır.

TFF Yönetim Kurulu tarafından bir karar alınmamış olması sebebiyle lisansı henüz vize ve tescil edilmemiş olan futbolcumuz Oğulcan Çağlayan'ın adına, UEFA Şampiyonlar Ligi elemelerinde Hollanda'nın PSV Eindhoven takımıyla yapacağımız müsabakalar öncesinde 15 Temmuz 2021 gecesi saat 24.00'a kadar bildirmek zorunda olduğumuz listede yer verilememiştir.

Bütün bu yaşananlar doğrultusunda, TFF'nin böylesi bir tavrının hukuksuz ve iyi niyetten uzak olduğu kanaatindeyiz. Hukuk devleti ilkesi ve hak arama özgürlüğü doğrultusunda tarafımızca bütün hukuki yollar tüketilmesine rağmen, Sayın Başkanımız Burak Elmas'ın 14 Temmuz 2021 tarihinde katıldığı canlı yayında belirttiği üzere TFF hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın futbolcumuzun Türk futbolu açısından da son derece önemli olan müsabakalarda oynatılmasına engel olmaktadır.

TFF'nin böylesine önemli bir konuyla ilgili olarak, özellikle bir Türk futbolcunun bir Türk kulübü adına uluslararası arenada mücadele etmesinin söz konusu olduğu bir durumda, hukuka aykırı bir şekilde yaklaşım sergilemesi kabul edilemez. Bu durum, TFF Statüsü'nde TFF'nin amaçları arasında sayılan "Futbol alanında faaliyet gösteren kişilerin menfaatlerini korumak" ilkesinin TFF tarafından gözetilmediğine yönelik önemli bir göstergedir. Türk futbolunun çatı kurumu olan ve temel görevi futbol paydaşlarının sorunlarını çözmek olan bir yapının, karar ve yaklaşımlarıyla kendisini çözümsüzlüğün merkezi haline getirdiği ortadadır. Son tahlilde, TFF, sergilediği yaklaşım ve verdiği kararlar ile ne adildir ne de adil görünmektedir.

Konuya dair, kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda hukuk devletinin gereği olarak hak arama özgürlüğümüzü sonuna kadar kullanacağımızı, bu çerçevede kulübümüz tarafından TFF'ye ihtarname keşide edildiğini, gerekli tüm hukuki yollara başvurma hakkımızı saklı tuttuğumuzu bildirir ve gereğinin takdirini kamuoyunun vicdanına havale ederiz.

Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı

Av. Dr. Rezan Epözdemir"

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Büyük sürpriz! Volkan Demirel ilk teknik direktörlük teklifini aldı
Büyük sürpriz! Volkan Demirel ilk teknik direktörlük teklifini aldı

Büyük sürpriz! Volkan Demirel ilk teknik direktörlük teklifini aldı

Yayıncı kuruluşta yorumculuk yapan Volkan Demirel ilk teknik direktörlük teklifini aldı. Fenerbahçe'den ayrıldıktan sonra teknik direktör olmak istediğini belirten Volkan Demirel'e ilk teklif yapıldı. Volkan Demirel Sarı-Lacivertlilerden ayrılırken yaptığı açıklamada ‘3-4 opsiyonum var. Konuşmalar, isteyenler var' ifadelerini kullanmıştı.

G.Saray son dakikada karar değiştirdi! Anlaşma sağlanmıştı ama yollar ayrılıyor
G.Saray son dakikada karar değiştirdi! Anlaşma sağlanmıştı ama yollar ayrılıyor

G.Saray son dakikada karar değiştirdi! Anlaşma sağlanmıştı ama yollar ayrılıyor

Galatasaray'da Christian Luyindama'yla ilgili sürpriz bir gelişme yaşanıyor. Cimbom, daha önce sözleşme uzatma konusunda prensip anlaşmasına vardığı Christian Luyindama'da karar değiştirdi. Galatasaray Luyindama'yı devre arasında makul bir fiyata satma kararı aldı. Detaylar haberimizde…

11 eksikle devler sahnesinde: Muhtemel 11'ler...
11 eksikle devler sahnesinde: Muhtemel 11'ler...

11 eksikle devler sahnesinde: Muhtemel 11'ler...

UEFA Şampiyonlar Ligi'ne Borussia Dortmund mağlubiyetiyle başlayan Beşiktaş, bu akşam Ajax ile deplasmanda puan mücadelesi verecek. Temsilcimizde 11 oyuncunun yokluğu can sıkıyor.

Portekiz'de gündem F.Bahçe: Karmaşık serüven...
Portekiz'de gündem F.Bahçe: Karmaşık serüven...

Portekiz'de gündem F.Bahçe: Karmaşık serüven...

Fenerbahçe, Vitor Pereira ile zorlu virajı az kayıpla döndü. Portekiz basını, Vitor Pereira'nın karmaşık bir serüvenin ardından Fenerbahçe'de çıkışa geçtiğini yazdı ve "Vitor'un takımı Türkiye Ligi'nde zirvenin sahibi" ifadelerini kullandı.

Fatih Terim istifanın eşiğinden dönmüş
Fatih Terim istifanın eşiğinden dönmüş

Fatih Terim istifanın eşiğinden dönmüş

Fatih Terim, Kayseri maçı sonrası sosyal medyada yazılanlardan dolayı büyük bir üzüntü duydu ve karar aşamasına geldi. Göztepe maçında puan kaybı yaşansaydı Terim'in basın toplantısında istifasını açıklayacağı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Pjanic kötü haberi verdi! Ne kadar uzak kalacak?
Pjanic kötü haberi verdi! Ne kadar uzak kalacak?

Pjanic kötü haberi verdi! Ne kadar uzak kalacak?

Beşiktaş'ın Bosna Hersekli yıldızı Miralem Pjanic, ülkesinin basınına konuştu ve 3 hafta yeşil sahalardan uzak kalacağını açıkladı.

Fatih Terim o sözlere çok kırıldı
Fatih Terim o sözlere çok kırıldı

Fatih Terim o sözlere çok kırıldı

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in, sosyal medyadaki eleştirilerden çok etkilendiği, özellikle, “Modern değil... Çağdışı futbol oynatıyor” sözlerine çok içerlediği ortaya çıktı. Tecrübeli çalıştırıcı, Göztepe maçı sonrasında buna tepki gösterdi.

Fenerbahçe'ye kritik maç öncesi 6 müjde birden
Fenerbahçe'ye kritik maç öncesi 6 müjde birden

Fenerbahçe'ye kritik maç öncesi 6 müjde birden

Serdar Dursun'un dönüşüne sevinen Sarı- Lacivertliler'de Serdar Aziz de tam olarak iyileşti. Sosa, Nazım ve Zajc'ın da perşembe olmasa da hafta sonuna kadar oynayabilecek duruma gelmelerine kesin gözle bakılıyor.

Sergen Yalçın'dan Nsakala kararı
Sergen Yalçın'dan Nsakala kararı

Sergen Yalçın'dan Nsakala kararı

Beşiktaş'ta teknik direktör Sergen Yalçın, savunmacıların yokluğunda N'Sakala'yı sol stoper oynatmaya karar verdi.

'Futbolcuların dinlenmesi beslenmesi denetlenmeli'
'Futbolcuların dinlenmesi beslenmesi denetlenmeli'

'Futbolcuların dinlenmesi beslenmesi denetlenmeli'

Süper Lig'de son zamanlarda yaşanan futbolcu sakatlanmaları dikkat çekerken Atletik Performans Antrenörü Murat Kuyucuoğlu, konuya ilişkin AKŞAM'a konuştu.

Şampiyonluk alameti: Kim Min Jae-Szalai ikilisi
Şampiyonluk alameti: Kim Min Jae-Szalai ikilisi

Şampiyonluk alameti: Kim Min Jae-Szalai ikilisi

Son lig şampiyonluklarında güçlü savunma hatlarıyla dikkat çeken F.Bahçe'de bu sezon umutlar arttı. Kim Min Jae-Szalai ikilisinin yakaladığı uyum herkesi heyecanlandırdı.

Terim o sözlere dayanamadı! 50 binlik dava
Terim o sözlere dayanamadı! 50 binlik dava

Terim o sözlere dayanamadı! 50 binlik dava

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim kendisine, “Gözünde sadece dolarlar olan, sen fanisin bu camiada.” diyen Osman Tanburacı'yı mahkemeye verdi.

Fransa'da gündem Cengiz Ünder! Marsilya-Galatasaray maçı öncesi…
Fransa'da gündem Cengiz Ünder! Marsilya-Galatasaray maçı öncesi…

Fransa'da gündem Cengiz Ünder! Marsilya-Galatasaray maçı öncesi…

Milli futbolcu Cengiz Ünder, Marsilya formasıyla UEFA Avrupa Ligi'nde Galatasaray'ın rakibi oluyor. Fransızlara göre Marsilya'nın Galatasaray'a karşı en büyük kozu milli futbolcu Cengiz Ünder.

Florya'da herkes bunu konuşuyor: Marsilya'da 3 yıldıza kesik
Florya'da herkes bunu konuşuyor: Marsilya'da 3 yıldıza kesik

Florya'da herkes bunu konuşuyor: Marsilya'da 3 yıldıza kesik

Göztepe'yi 2-1 yenerek nefes alan Galatasaray'da Fatih Terim, UEFA Avrupa Ligi'nde perşembe günü deplasmanda karşılaşacakları Marsilya maçında takıma 3 kesik atacak.

Müthiş maçta kazanan yok
Müthiş maçta kazanan yok

Müthiş maçta kazanan yok

Geçen hafta Konyaspor'la berabere kalarak liderlik fırsatını tepen Trabzonspor, Beşiktaş'ın Altay'a yenilmesinin ardından yeniden zirve için umutlandı. İşte muhtemel 11'ler...

Şenol Güneş'ten sürpriz karar! Yeni takımı...
Şenol Güneş'ten sürpriz karar! Yeni takımı...

Şenol Güneş'ten sürpriz karar! Yeni takımı...

A Milli Futbol Takımımızdan ayrılan teknik direktör Şenol Güneş'le ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Başakşehir, Rizespor, Göztepe ve Yeni Malatyaspor'dan aldığı teklifleri reddeden Şenol Güneş'in yeni takımı belli oluyor. Tecrübeli teknik adamın bir yabancı milli takımdan teklif almaması halinde rotasını yine Uzak Doğu'ya kırabileceği iddia ediliyor.

Volkan Demirel'in sözlerine G.Saraylılardan tepki yağıyor
Volkan Demirel'in sözlerine G.Saraylılardan tepki yağıyor

Volkan Demirel'in sözlerine G.Saraylılardan tepki yağıyor

Yayıncı kuruluşun yorumcularından Volkan Demirel, Fenerbahçe'nin deplasmanda Hatayspor'u 2-1 mağlup ettiği ve Galatasaray'ın konuk ettiği Göztepe'yi 2-1 yendiği maçı yorumladı. Kim Min-Jae ve Enner Valencia'yı öven Volkan Demirel, Galatasaray maçında yaptığı hatalarla dikkat çeken kaleci İrfan Can Eğribayat için sert eleştiriler yaptı.

F.Bahçe ve Beşiktaş'ın eski futbolcusu dehşet saçtı! 1 ölü 4 yaralı...
F.Bahçe ve Beşiktaş'ın eski futbolcusu dehşet saçtı! 1 ölü 4 yaralı...

F.Bahçe ve Beşiktaş'ın eski futbolcusu dehşet saçtı! 1 ölü 4 yaralı...

Daha önce Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta forma giyen Sezer Öztürk, Şile'de dehşet saçtı. 1 kişiyi öldürüp 4 kişiyi yaralayan Sezer, gözaltına alınıp nöbetçi mahkemeye sevk edilerek tutuklandı.

Avcı'dan genç oyuncusuna övgü: Çok yatırım yaptık
Avcı'dan genç oyuncusuna övgü: Çok yatırım yaptık

Avcı'dan genç oyuncusuna övgü: Çok yatırım yaptık

Süper Lig'in 7. haftasında ağırladığı Aytemiz Alanyaspor ile 10 kişi tamamladığı maçta 1-1 berabere kalan Trabzonspor'un teknik direktörü Abdullah Avcı, "Oyuncularıma bu reaksiyonu verdikleri için teşekkür ediyorum. 11'e 10 oyunu domine ettiler." dedi. Avcı ayrıca genç futbolcuları Ahmetcan Kaplan'ın performansına değinerek "İyi hazırlanıyor, iyi çalışıyor. Yatırım yaptığımız oyunculardan biri. Bugün çok olgun oyun oynadı. Ahmetcan'ı da tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

'Burada mücadele etmek gerçekten zor'
'Burada mücadele etmek gerçekten zor'

'Burada mücadele etmek gerçekten zor'

UEFA Şampiyonlar Ligi C Grubu ikinci hafta maçında yarın deplasmanda Hollanda temsilcisi Ajax ile karşılaşacak Beşiktaş'ın teknik direktörü Sergen Yalçın, sakatlıklar anlamında zor bir süreçten geçtiklerini ancak en iyisini yapmaya çalışacaklarını söyledi.