Terörle mücadelede güçlü işbirliği

'Savunma gücümüzü paylaşmaya hazırız' Başkan Erdoğan, Afrika turunun son ayağı olan Nijerya'da terörle mücadele konusunda işbirliği mesajı verdi. Nijerya ile 7 anlaşma imzalandığını belirten Başkan Erdoğan, “Savunma ve güvenlik alanlarında dünya çapında takdir toplayan kabiliyetlerimizi Nijerya ile paylaşmaya hazırız” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ülkeleri ziyaretinin üçüncü durağında Nijerya Cumhurbaşkanı Muhmmed Buhari'yle birlikte başkent Abuja'da ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, "Savunma sanayii ve güvenlik alanlarında dünya çapında takdir toplayan, imkan ve kabiliyetlerimizi Nijerya ile paylaşmaya hazırız. Terörle mücadelede sergilediğimiz bu hassasiyetin, Nijerya makamları nezdinde de karşılık bulacağına eminim" dedi. Erdoğan şunları söyledi:

2 MİLYAR DOLARLIK TİCARET

"Kıtanın üretim merkezi konumundaki Nijerya ile geçtiğimiz yıl ticaret hacmimiz 2 milyar doları buldu. Stratejik ortaklık temelinde şekillenen, Afrika ile ilişkilerimize mevcut ziyaretlerimizle ivme kazandırıyoruz. Afrika'daki büyükelçiliklerimizin sayısı 43'e ulaştı. 21-22 Ekim'de Üçüncü Türkiye Afrika İş Forumu'nu İstanbul'da gerçekleştireceğiz. Ardından 17-18 Aralık'ta İstanbul'da Üçüncü Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'ne ev sahipliği yapacağız. Nijerya ile iş birliğimizi her alanda daha ileriye taşımaya kararlıyız."

TERÖRLE ORTAK SAVAŞ

Malumunuz Türkiye'de uzun yıllardır PKK, PYD, FETÖ, DEAŞ başta olmak üzere çeşitli sayıda terör örgütüyle mücadele ettik. 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili FETÖ'nün Nijerya'da sürdürdüğü yasa dışı faaliyetler hakkında Nijerya makamlarıyla gerekli bilgi paylaşımlarında bulunmaya devam ediyoruz."

7 ANLAŞMA İMZALANDI

Erdoğan ve Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari huzurunda iki ülke arasında enerji, savunma, eğitim gibi alanlarda 7 anlaşmaya imza atıldı. Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari de "Enerji, savun ma sanayi, madencilik ve hidrokarbon alanlarında anlaşmalar imzaladık. Bu anlaşmanın en kısa zamanda uygulamaya geçmesini umuyoruz" şeklinde konuştu.

TOGOLU BAKAN'DAN TÜRKÇE PAYLAŞIM

Togo Dışişleri Bakanı Robert Dussey, ziyaretten önce Twitter hesabından AA muhabirinin kendisiyle yaptığı röportajı paylaştı. Ziyaret boyunca Türkçe tweet atmaya devam eden Dussey, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu da etiketleyerek "Değerli dostum Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 'Maarif Vakfı ile Ev Sahibi Ülke Anlaşması' ve 'Diplomatik Temsilcilikler için Arsa Takasına İlişkin Protokolü' imzaladık" paylaşımında bulundu.

Tüm Siyaset haberleri için tıklayın