Başkan Erdoğan: Suriye'de barışı biz sağlayacağız

Başkan Erdoğan, Rusya lideri Putin'le gerçekleştirdiği zirvede, “Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın barışı yine Türkiye-Rusya ilişkilerine bağlı” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir buçuk yıl sonra ilk kez yüz yüze masaya oturdu. Başta İdlib olmak üzere Suriye, bölgesel gelişmeler ve Afganistan'ın konuşulduğu toplantı 2 saat 45 dakika sürdü.

Erdoğan ile Putin baş başa görüşme öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu Erdoğan, "Suriye'de barış Türkiye ve Rusya'nın anlaşmasıyla sağlanabilir" ifadelerini kullandı. Erdoğan şunları söyledi: "Özellikle şuna inanıyorum yani bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde her geçen gün çok daha güçlenerek devam etmemizde çok büyük faydalar var. Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar da büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye-Rusya ilişkilerine bağlı."

KOVİD DOSTLARI AYIRDI

Başkan Erdoğan ve Rusya lideri Putin Soçi'de Devlet Başkanlığı Resmi Konutu'nda bir araya geldi. Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Başkan Erdoğan, daha önce planladıkları yüz yüze görüşmeyi gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kovid-19'un birçok dostu birbirinden ayırdığını belirten Erdoğan, tüm tedbirleri almalarına rağmen mücadelenin çok zor şartlarda devam ettiğini ifade etti.

Türkiye'de yaşanan yangınlarla mücadelede verdiği destekten dolayı Putin'e teşekkürlerini ileten Erdoğan, yangın söndürme çalışmaları sırasında hayatını kaybeden Rus pilotlar için başsağlığı diledi. Erdoğan, "Gerçekten dostlar bu tür zor günlerde belli oluyor" dedi.

AKKUYU 1 YILSONRA HAZIR

Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatının sürdüğünü ve belirlenen zamanda da biteceğini dile getiren Erdoğan, "Önümüzdeki yıl öyle zannediyorum ki birinci ünitenin açılışını yapabileceğiz. Yoğun bir çalışma var. Şu anda burada 13 bin insan çalışıyor, bunların 10 bini Türk, 3 bini Rus, ama bunların hemen hemen tamamına yakını da Rusya'da eğitim aldı. Bu da tabii yine aramızdaki ilişkilerin pekişmesine neden oluyor" ifadesini kullandı.

S-400'DEN GERİ ADIM ATMAYIZ

Başkan Erdoğan, Rusya ve Türkiye arasındaki askeri ilişkiler ve özellikle Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemiyle ilgili ABD'den gelen tepkilere de değindi. Başkan Erdoğan, "Bir diğer konu da tabii özellikle bizim savunma sanayinde beraber attığımız adımlar. Bunu da ayrıca zaten konuşmamızda fayda var. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda da malum zevat hep bize bazı konuları özellikle sordular. Biz de onlara zaten gereken cevabı verdik. Çünkü attığımız adımlardan geri dönmemiz mümkün değil" dedi.

SURİYE, KARABAĞ VE LİBYA'DA SORUN YOK

Son günlerde Avrupa doğalgaz piyasasında istikrar sızlıklar yaşanmakta iken Türkiye'nin kendini güvende hissettiğini söyleyen Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santra- li'nin inşaatının programa uygun şekilde devam ettiğini dile getirdi. Rusya ile Türkiye'nin uluslararası işbirliğinin devam ettiğini aktaran Putin, "İşbirliğimiz, uluslararası arenada başarılı bir şekilde sürüyor. Burada hem Suriye hem de Libya ile ilgili tutumlarımızı kastediyorum. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınırda Rus-Türk ateşkesi kontrol merkezi aktif bir şekilde çalışıyor" ifadelerini kullandı.

BAZEN SORUN OLSA DA UZLAŞI BULUNABİLİYOR

Putin, "Görüşmelerimiz her zaman sorunsuz geçmiyor ancak ilgili kurum ve kuruluşlarımız uzlaşı bulabiliyor" diye konuştu.

Koronavirüs salgını nedeniyle Başkan Erdoğan ile 1,5 yıldır yüz yüze görüşemediklerini belirten Putin, buna rağmen sürekli temas halinde olduklarını hatırlattı. Putin, "İkili ilişkilerimizin yoğun ve olumlu şekilde gelişmesinden gayet memnunum. Bütün istikametlerde ilgili kurum ve kuruluşlarımız sürekli temas halindeler" ifadelerini kullandı.

TİCARET YÜZDE 55 ARTTI

Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ticaret hacminde geçen yıl yüzde 20 gibi önemli düşüş kaydedildiğini ifade eden Putin, bu senenin ilk 9 ayında ikili ticaret hacminin yüzde 55 arttığını dile getirdi. Putin, "İkili ticaret hacmimiz bu yılın ilk 9 ayında yaklaşık yüzde 55 arttı. Pandemi döneminde kaybettiklerimizi telafi etmekle kalmadık, yüzde 30'dan fazla önemli bir artış da sağladık" dedi.

PROJELER DEVAM EDİYOR

Erdoğan ile görüşmelerine ilişkin Putin, "Görüşmelerimiz her zaman sorunsuz geçmiyor ancak ilgili kurum ve kuruluşlarımız uzlaşı bulabiliyor" diye konuştu. Türkiye'ye, oradan da Güney Avrupa ülkelerine yönelik TürkAkım doğalgaz boru hattının sorunsuz çalıştığını anlatan Putin, bu büyük ve önemli projeye, hem Türk halkı hem de Rusya'nın çıkarlarına uygun şekilde verdiği katkılardan dolayı Erdoğan'a teşekkür etti.

VERİMLİ GEÇTİ

Putin, görüşme sonrası Erdoğan'a ziyaret için teşekkür ederek, "Görüşme yararlı ve kapsayıcı geçti. Temasta olacağız" dedi. Başkan Erdoğan da temaslarının ardından sosyal medyada yaptığı paylaşımda görüşmenin verimli geçtiğini bildirdi.

PUTİN: SPUTNİK V YAPTIRIN

Görüşmenin ardından Başkan Erdoğan'ın antikor seviyesini sorduğu Putin, "Hatırladığıma göre 15-16 seviyesinde" yanıtını verdi. Erdoğan ise bunun düşük bir seviye olduğu yorumunu yaptı. Putin, "Siz de güçlendirici doz yaptırma zamanınız gelince bu dozu vaktinde ve Spuntik V aşısı ile yaptırın" dedi. Erdoğan'ın güçlendirici dozun kendisine çoktan uygulandığını söylemesi üstüne Rusya lideri, "O zaman bir sonraki sefere" ifadelerini kullandı.

MGK TOPLANIYOR! GÜNDEM İDLİB VE TERÖRLE MÜCADELE

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Başkan Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak. Toplantıda, Suriye'de rejim güçlerinin İdlib'e yönelik saldırıları başta olmak üzere, terörle mücadele, Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin ele alınması bekleniyor.

Tüm Siyaset haberleri için tıklayın