Sağlık Bakanı Koca: Delta 36 ile yayıldı vaka 3'e katlandı

Delta vakası 750'ye yükseldi. Bakan Fahrettin Koca, “Delta görülen il sayısı 26'dan 36'ya, vaka sayısı da 224'ten 750'ye çıktı” dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Delta 36 ile yayıldı vaka 3'e katlandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kovid-19 aşısında kamu olarak zorunluluk getirilmesi konusunun gündemlerinde olmadığını belirten Koca, "Vatandaşı ikna etme dışında yaptırımla yapmak istemiyoruz. Özel sektöre de aşı zorunluğunu tavsiye etmeyi düşünmüyoruz" dedi. Bakan Koca, Kurban Bayramı'na kadar aşılamada hedeflerinin yüzde 70 olduğunu hatırlatarak, "En az 1 doz aşı yaptıran, 18 yaş ve üzeri tanımlanan kişilerde yüzde 70 olmasını hedeflemiştik. Şu an yüzde 61'i buldu" dedi. Koca, aşılamada hatırlama dozunun 60 yaş üzeri kişilerle sağlık çalışanları için uygulanmasının gündemde olduğunu açıkladı. Türkiye'de görülen delta varyantının giderek arttığını vurgulayan Koca, son verileri paylaştı: "Delta görülen il sayısı 26'dan 36'ya çıktı. 224 olan vaka sayısı 750'leri buldu. Delta plus ise 3 ilde, 3 tane olarak devam ediyor."

ARTIŞ EĞİLİMİ GÖRÜYORUZ

Koca, son 1 haftada özellikle çarşambadan itibaren, düşmesi gereken vakanın düşmediğini, hafta sonu bir önceki hafta sonuna göre yüzde 20'lere yakın bir artış olduğunu söyledi. Koca, "Düşüşün aksine bir çıkış olma ihtimali görüyoruz" diye konuştu.

SPUTNİK V BAYRAMDAN SONRA TÜRKİYE'DE

Bakan Koca, "Sinovac aşısında 450 flakon ve kutu tarihinde uyumsuzluk vardı, güvenlik sorunu yok. Sputnik V aşısının kullanımını ise bayramdan sonra bekliyoruz. Sayı daha net değil" dedi.

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın