'Mutanta karşı çift maske takın'

İtalya'da Kovid ile mücadele gücünün başkanı Bartoletti, mutasyonun cerrahi maskelerden bile bulaşabileceğini söyledi. Uzmanlar ‘çift maske takın' dedi.

İtalya’da Kovid-19’la mücadele gücünün başkanı Pier Luigi Bartoletti, Kovid-19’un İngiltere mutasyonuna ilişkin korkutucu açıklamalarda bulundu. Bartoletti, Kovid’in B117 mutasyonunun cerrahi maskelerden bile bulaşabileceğini söyledi.

BULAŞICILIK ÇOK ARTTI

Uzmanlar, mutasyon riskine karşı ‘çift maske takın’ uyarısında bulundu. Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal şunları kaydetti: “Şu anda sayılar 5-7 bin arasına kilitlendi. Bulaşıcılık arttı, bu da bizi endişelendiriyor. Hastaların klinik semptomlarında ciddi oranda ağırlaşma var. Bu nedenle hastane bakımları ve yoğun bakım süreçlerinin olumsuz etkileyeceğinden endişeleniyoruz. Çift maske bizim için oldukça önemli. Çünkü mekanik bariyer bu virüs için çok değerli. Açık alanda bile çift maske takmakta fayda var.”

6 KATLI KORUMA, RİSKİ EN AZA İNDİRİR 

Bağışıklık Sistemi Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz ise mutasyona karşı şöyle uyardı: “Cerrahi maske takıyorsanız burun kısmını tamamen kapatın ve üzerine ikinci bir cerrahi maske takın. 3 kat yerine 6 katlık bir korunma olmuş olur.” 

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın