Şanlıurfalıların antibiyotiği soğan kebabı tarifi! Ustasından soğan kebabının püf noktası

Şanlıurfa'nın meşhur tescilli yemeği soğan kebabı hem lezzetiyle hem de görüntüsüyle iştah kabartıyor. Şanlıurfa'da kış aylarında en çok tercih edilen yemeklerin arasında yer alan soğan kebabı, kuru soğan ve zırhla kıyma hâline getirilen etin birleşmesinden ortaya çıkıyor. İşte Urfalıların kış ilacı soğan kebabı tarifi...

Şanlıurfalıların antibiyotiği soğan kebabı tarifi! Ustasından soğan kebabının püf noktası

AA

Şanlıurfa'nın meşhur soğan kebabı hem görüntüsü hem de lezzetiyle ilgi görüyor. Soğanın antibiyotik özelliğinden dolayı yöre halkının en çok kışın tükettiği soğan kebabı, Şanlıurfa'nın tescilli lezzetleri arasında yer alıyor. Peki, soğan kebabı nasıl yapılıyor? İşte Urfalı ustalardan soğan kebabı tarifi...

AA'da yer alan habere göre Şanlıurfa'da kış aylarında en çok tercih edilen yemeklerin arasında soğan kebabı yer alıyor.

Dövme demirden yapılmış kare şişlere göre özel seçilen kuru soğan ve zırhla kıyma haline getirilen etin sırayla şişe dizilip ateşte pişirilmesiyle hazırlanan kebap, hem görüntüsü hem de lezzetiyle ilgi görüyor.

SOĞAN KEBABI MİSAFİRLERİN DE VAZGEÇİLMEZİ OLDU

Restoran işletmecisi Faruk Akbaş, Şanlıurfa'nın bir gastronomi kenti olduğunu ve bünyesinde tadına doyulmayacak kebaplar barındırdığını söyledi. Soğanın antibiyotik özelliğinden dolayı Urfa soğan kebabının özellikle kış aylarında tercih edildiğini ifade eden Akbaş, şöyle konuştu:

"Soğanlı kebap, yıllardan beri Şanlıurfa'da tüketilen bir sevdamız, bir kebap çeşidimizdir. Şanlıurfa Ticaret Odamız da bu ürünümüzün tescilini aldı. Bu kebap Şanlıurfalıların olduğu kadar, Şanlıurfa'ya dışardan gelen misafirlerimizin de vazgeçmediği bir lezzet türüdür. Özellikle Kovid-19'dan sonra vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği için soğanlı kebaba çok yüksek talep var. Her ne kadar salonda hizmet veremesek de paket servislerinde en çok tercih edilen kebap çeşitlerimizden biri olan soğan kebabını biz de memnuniyetle misafirlerimize ikram ediyoruz."

SOĞAN KEBABI TARİFİ

Akbaş, tescilli kebapta orta boylu soğanların kullanıldığını ve Karacadağ Yaylasında yetişen erkek kuzu etinin zırhla kıyma haline getirilmesiyle şişte buluşturulduğunu belirterek, etin içerisine kaya tuzu dışında herhangi bir baharat ya da katkının konulmadığını anlattı.

KEBAP ÇEŞİTLERİ SALGINA RAĞMEN İLGİ GÖRMEYE DEVAM EDİYOR

Salgın nedeniyle kebapları paket servis şeklinde tüketicileriyle buluşturduklarını kaydeden Akbaş, "Kış aylarında olmamıza ve patlıcanların serada yetişmesine rağmen Şanlıurfalılar patlıcanlı kebaptan vazgeçmiyor, sade kebabımız da şu anda en fazla satışını yaptığımız çeşitlerimizin arasındadır. Ayrıca Şanlıurfa'nın kendine özgü ciğer kebabı birinciliğini hiç bir zaman yerini başkasına vermedi." dedi.

Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın