Hamilelerin yeni trendi 'Hamilelik yogası' Yoga doğumu kolaylaştırır mı?

Son yıllarda popüler olan yogaya anne adaylarının ilgisi arttı. Hamile yogasının bilinirliliğinin arttığını söyleyen uzmanlar, kadınların yoga sayesinde kendilerini doğuma hazır hissettiklerini söyledi. Peki, pandemide hamilelik yogası nasıl yapılır? Yoganın doğuma faydası var mı? İşte yanıtlar...

Hamilelerin yeni trendi 'Hamilelik yogası' Yoga doğumu kolaylaştırır mı"

DHA

Hamilelik yogası anne adayları tarafından popüler hâle geldi. Sağlık için yoga yapan da var kendini iyi hissetmek için tercih eden de var. Peki, yoga doğumu kolaylaştırır mı?

İzmir'de kadınlar, hamilelik sürecinde hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlamalarını sağlayan yogadan pandemi döneminde de vazgeçmedi.

Yoga Eğitmeni Manolya Öğüt, kadınların yogaya ilgisinin arttığını belirtip, "Salgın nedeniyle online derslere başladık. Hamile yogasının bilinirliği gitgide artıyor." dedi.

Hayatlarının en önemli dönemlerini yaşayan kadınlar da yoga sayesinde kendilerini doğuma hazır hissettiklerini söyledi.

Yoga eğitmeni Manolya Öğüt, yaklaşık 5 yıldır hamile kadınları yogayla doğuma hazırlıyor. Hem grup hem de özel dersler veren Öğüt, stüdyodakilerin yanı sıra koronavirüs salgını nedeniyle Zoom üzerinden online seanslar düzenliyor.

YOGA HAMİLELİĞİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Yoga sayesinde kadınların hamilelik ve lohusalık sürecini daha konforlu atlatabildiğini ifade eden Öğüt, şu bilgileri verdi:

"Pandemi nedeniyle stüdyoda olan grup derslerinin mevcut sayısı düştü. En fazla 4 kişilik gruplarla ders yapıyorum. Onun haricinde online derslere başladık. Bilgisayar üzerindeki platformdan, öğrenciler tablet, bilgisayar ya da telefondan katılabiliyor derslere. Böylelikle izolasyon süreçlerini yalnız geçirmemiş oluyorlar. Kendileri gibi hamilelik sürecinde olan kişilerle sosyalleşme fırsatı buluyorlar hem de bu dönemde fiziksel ve psikolojik açıdan desteklenmiş oluyorlar."

NORMAL YOGAYLA HAMİLELİK YOGASI FARKLI

İzmir'deki hamile kadınların yogaya büyük ilgi gösterdiğini anlatan Öğüt, hamile yogasından fayda görenlerin, arkadaşlarına anlatmasıyla katılımın arttığını belirtti. Hamile yogası yapanlardan olumlu geri dönüşler aldıklarını söyleyen Öğüt, hareket kabiliyetleri azalmayan kadınların hamilelik sürecinde de günlük hayatına devam edebildiğini aktardı.

Yoganın sırt kaslarını da çalıştırarak emzirme döneminde kadınların konforlu bir lohusalık dönemi geçirdiklerini dile getiren Öğüt, şöyle devam etti:

"Normal yogayla hamilelik yogası arasında çok fark var. Bunun için özel bir eğitim almak gerekiyor. Çünkü karın içi basıncın azalmaması lazım. Karın kaslarına yönelik birebir uygulama kesinlikle yapmıyoruz. Nefes çeşitlerinde de farklılıklar var. Kol, sırt ve bacak kasları kuvvetlendiriliyor. Aynı zamanda gevşemeyi öğreniyoruz. Çünkü günlük hayatta hızlı bir tempomuz var. Hep kaslar kasılı. Normal doğumda kasları bırakmamız gerekiyor. Gevşemeyi öğrenmeliyiz. Bunun daha önceden tecrübe edilmesi gerekir. Hamilelik sürecinde oluşabilecek bel ve sırt ağrıları en aza indirilerek bacak kramplarının azalmasına fayda sağlıyor. Yoga doğumdan sonra bedenin daha kolay toparlanmasını sağlıyor."
  • hamilelik yogası
  • yoga
  • yoga doğumu kolaylaştırır mı
  • yogayla doğum
  • hamilelikte yoga
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın