Birçok hamile aynı hatayı yapıyor, ani bebek ölümüne neden olabilir

Hamilelik sürecinde birçok kadın bebeğe faydalı olsun diye her besini tüketiyor ve farkında olmadan çok kilo alıyor. Peki, bu durumun bebeğin hayatını tehlikeye attığını biliyor musunuz? Hamilelikte fazla kilonun ani bebek ölümüne neden olduğuna dikkat çeken uzmanlar, anne adaylarını uyardı.

Birçok hamile aynı hatayı yapıyor, ani bebek ölümüne neden olabilir

DHA

Hamilelikte kilo almak kaçınılmaz. Fakat her şeyde bir sınır olduğu gibi hamilelikte de kilo almanın bir dengesi olmalı. Aksi taktirde ortaya ani bebek ölümleri çıkıyor.

DHA'ya açıklamalarda bulunan Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Op. Dr. Hatice Korkmaz, hamilelikte çok kilo almanın tehlikesini şu sözlerle ifade etti:

"Gebelikte iki kişilik yemek hem anneye hem de bebeğe zarar. Hamilelik dönemindeki aşırı kilo alımının ayrıca bebekte şeker düşüklüğü ve ani bebek ölümü risklerini de arttırdığı bilinmektedir."

HAMİLELİKTE KAÇ KİLO ALINMALI?

Gebelikte beslenmenin diğer dönemlerden çok daha önemli olduğunu söyleyen Op. Dr. Hatice Korkmaz, şu bilgileri verdi:

"Unutulmamalıdır ki fazla beslenme hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Anne adayının normalde aldığı günlük kalori ihtiyacına sadece 350 kalori ilave etmesi yeterlidir. Uygun kilodayken gebe kalan sağlıklı bir anne adayında doğru beslenmeyle gebeliğin sonunda yaklaşık 9 ile 12 kilo civarında bir ağırlık artışı görülür. Aşırı ağırlık artışı ise hem annede hem de bebekte istenmeyen sonuçlar doğurabilir."

FAZLA KİLO ANİ BEBEK ÖLÜM RİSKİNİ DOĞURUYOR

Op. Dr. Korkmaz sözlerine şöyle devam etti:

"Hamilelik boyunca çok fazla kilo almak, bebekle ve doğumla ilgili pek çok riski de beraberinde getirir. Fazla kilolar, gebelik tansiyonu ve gebelik şekerini olumsuz etkilediği gibi, erken doğum ve iri bebek riskini de arttırır. Doğumdan sonra da emzirme ile ilgili bazı sorunlara neden olabilir. Hamilelik dönemindeki aşırı kilo alımının ayrıca bebekte şeker düşüklüğü ve ani bebek ölümü risklerini de arttırdığı bilinmektedir. Gebeliğinizin ilk günlerindeki kilonuza göre değişebilmekle beraber, gebeliğin ilk 3 ayında toplam 0.5-2 kilo, 4. ve 9. aylarda 1-2 kilo almak normal sayılır."

KONSERVEDEN UZAK DURUN BALIK, ET VE SEBZEYİ EKSİK ETMEYİN

Gebelikte ideal kilo artışı kadar sağlıklı beslenmenin de önemine değinen Korkmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

"Salata, sebze ve meyvelerin iyi yıkanmış olmasına dikkat edin, işlenmiş et (sosis, salam, sucuk vb.) ve konserve gibi besinler tüketmeyin. Taze sıkılmış meyve suları ve taze pişmiş sebze yemeye özen gösterin. Haftada 1 kez kuru baklagiller, 2 kez balık, 3 kez kırmızı et, 1 kez de hindi, yumurta ve tavuk tüketerek, beslenmenizde protein dengesi kurulmalıdır. Hamilelik sürecinde kadınlar fazla besin almayı değil, dengeli olarak beslenmeyi tercih etmelidir."
  • hamilelikte fazla kilo
  • hamilelikte kilo
  • ani bebek ölümü
  • bebek ölümü
  • hamilelik
  • hamilelikte beslenme
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın