Antioksidan medeniyeti yeşil çayın faydalarına inanamayacaksınız

Yeşil çay adeta bir antioksidan bombası. Yeşil çay içerisindeki kateşin ve kafein maddesi zayıflatırken uyanık kalmayı sağlıyor. Peki yeşil çayın faydaları neler? İşte yanıtı...

Antioksidan medeniyeti yeşil çayın faydalarına inanamayacaksınız

Yeşil çay özellikle aç karnına içildiğinde kalorileri parçalıyor. Yeşil çay cilt bariyerlerini koruyor ve yaşlanmayı engelliyor. Peki yeşil çayın faydaları neler? İşte yanıtı...

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Yeşil çay aynı zamanda içerdiği kateşin maddesi sayesinde güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak, cilt yaşlanmasın yavaşlantılmasına yardımcı olabilir. Bunlara ek olarak yeşil çay cilde faydası olabilecek birçok mineral de içerir.

Yeşil çay, zayıflamaya yardımcı olmak için tasarlanmış pek çok takviyenin içerisinde bulunur. Bunun nedeni; yeşil çayın metabolizmal faaliyetler üzerine olumlu bir etki yaratıyor olmasıdır. Dozunda tüketilen kafein, yağ asitlerinin enerji olarak kullanılmasına ve yağ yakımına yardımcı olur. Ayrıca yine içerisinde bulundurduğu kafein sayesinde, enerjinizin yükselmesine ve performansınızın artmasına destek olur.

Yeşil çay, içerisindeki kafein sayesinde odaklanmaya yardımcı olabilir. Yeşil çaydaki kafein kahveye oranla çok daha az miktardadır. Bu nedenle uyku problemleri ve gerginliğe neden olmadan kişinin çok daha uyanık ve enerjik olmasını sağlayabilir. Sağlıklı oranda alınan kafein, beyin fonksiyonlarının iyi yönde çalışmasını destekler.

Yeşil çay antibakteriyel etkisiyle, dişlerde tartar ve çürük oluşumuna neden olan streptococcus mutans ve Streptococcus sobrinus gibi bakterilerin biyolojik aktivitelerini baskılamakta, bunların diş minesine yapışmasını engellemekte ve ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Yeşil çayın en bilinen faydalarından bir diğeri de, kilo kontrolünü desteklemesidir. Obez bireyler ile yapılan çalışmalar incelendiğinde, çoğunda, yeşil çay bileşenlerinin vücut ağırlığı ve vücut yağında azalma meydana getirdiği, dolayısıyla obezitenin önlenmesi ve yönetiminde olumlu etkisi rapor edilmiştir.

Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın