PKK'lı kundakçıya çifte müebbet

Terör örgütü PKK'dan para alıp ormanları yakan zanlının müebbet hapsi istendi. Savcı, tutuklu sanık hakkında ‘devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma' suçundan da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

AA

Adana'da 2 ay önce 10 günde 5 orman yangını çıkartan Ali İhsan Kurttepe, pusuya yatan polislerce suçüstü yakalandı. Tutuklanan zanlı hakkındaki soruşturma tamamlandı. İddianamede, sanığın 25-28 Ağustos'ta Irak'ta bulunduğu ve Türkiye'ye girdikten bir gün sonra ormanları yaktığı kaydedildi.

Sanığın PKK'lı teröristlerle bağlantı kurmak için Irak'ın kuzeyinde kullanılan 'Korek' hatlı cep telefonu kullandığı tespit edildi. Ormanları yakmak için terör örgütünden para aldığı saptanan zanlının, kundaklama öncesi yangınlara ilişkin haberler okuduğu öğrenildi. Savcı, tutuklu sanık hakkında 'devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak'tan ağırlaştırılmış müebbet, 'terör örgütü faaliyeti çerçevesinde orman yakma' suçundan müebbet hapis cezası istedi.

Zanlının eşkali 350 saatlik kamera kaydı incelenerek belirlenmişti.

SUÇÜSTÜ YAKALANMIŞTI

Motosikletiyle kaçmaya çalışırken yakalanan zanlının üstünden 1.5 litre benzin, kibrit kutusu, bin 160 lira, 620 euro, 10 dolar ve 7 bin Irak dinarı ve Erbil'e yolcu bileti çıkmıştı.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın