Orman yangınlarına yapay zekayla tespit

Kameralara kurulan yapay zeka sistemleriyle orman yangınları anında tespit edilebilecek. Bu sistemle dumanın hızlı şekilde fark edilebildiğini vurgulayan Bakan Pakdemirli, müdahalenin daha kısa sürede yapılacağını kaydetti.

Orman yangınlarına yapay zekayla tespit

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kulelerdeki kameralara kurulan yapay zeka sistemiyle orman yangınlarının daha kısa sürede tespit edilerek anında müdahaleye gidileceğini bildirdi. Antalya'da düzenlenen Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Faaliyetleri Değerlendirme Toplantısı'na katılan Bakan Pakdemirli, toplantı sonrası soruları yanıtladı. Geçen yıl aynı anda birden fazla noktada başlayan ve günler süren orman yangınlarını anımsatan Bakan Pakdemirli, sonrasında yangını kısa sürede tespit ve müdahale etme konusunda çalışma yaptıklarına dikkat çekti.

12 DAKİKAYA İNDİRİLDİ

Yangına haber aldıktan sonra ilk müdahale zamanını 2003 yılındaki 40 dakikadan 12 dakikaya indirdiklerini aktaran Bakan Pakdemirli, haber alma süresini minimize etmeye yönelik projeye yoğunlaştıklarını ifade etti. Havanın çok kurak, nemin çok düşük, rüzgarın, sıcaklığın yüksek olduğu zamanların daha sık yaşanacağına işaret eden Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

ALARM HALİNE GELECEK

"Bu hava koşullarını yeni normal olarak kabul etmemiz lazım. Yangınlarda bir saniyenin, bir dakikanın çok önemi var. Özellikle haber alana kadar geçen süreyi minimize etmek istiyoruz. Bakanlığımıza ait birçok kameramız, kulelerimiz var. Bunların bazıları insanlı, bazıları insansız. Bir dumanı anında tespit edip, anında bunu bir alarm haline getirip, en yakın ekibe bildirmeyle alakalı bir proje yürüttük. Bunu da birkaç ay içinde Antalya'dan kurmaya başladık. Şu anda tüm Türkiye'de ormana bakan yangın kameralarında yapay zeka sistemini gerçekleştiriyoruz. 2022 sezonu için iyi bir hazırlık olacak. Buradaki ana amaç, haber aldıktan sonra hızlı bir şekilde oraya intikal ediyoruz ama haber alma, tespit etme sürecimizi de mutlaka minimize etmemiz gerekiyor. O yüzden bir yapay zeka çalışması başlattık."

HAVACILIK DAİRESİ KURULUYOR

Diğer taraftan Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) bünyesinde, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında hizmet edecek 'Havacılık Dairesi Başkanlığı' kurularak, görevleri belirlendi. Başkanlık, havacılık hizmetlerinin yerine getirilmesinde personel planlamasını yapmak ve hava araçlarıyla gerekli görülen diğer araç, gereç ve teçhizatın teminini, kiralanmasını, hazırlanmasını, planlanmasını ve emniyetli bir şekilde kullanılmasını sağlamakla görevlendirildi.

KULELER İNSANSIZLAŞTIRILACAK

Yapay zeka sistemiyle dumanlanmanın hızlı şekilde fark edilebildiğini vurgulayan Bakan Pakdemirli, sistem sayesinde gözden kaçmaların engelleneceğini ve ilk tespit ile müdahalenin daha kısa sürede olmasının sağlanacağını kaydetti. Pakdemirli, bir ağacın bile korunması için gerekli tüm yatırımları yaptıklarına değinerek, "2022 yılının sonunda tüm kulelerimizi insansızlaştırmayla ilgili bir hedef koyduk, normalde bu hedef 2025 yılıydı. Bunun tabii ki tasarruf tarafı var, biraz yatırım tarafı var. Özellikle yangınların tespiti açısından bize çok faydası olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın