KKTC'den BM'ye tepki: Federasyon dayatması kabul edilemez

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'a konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasına tepki gösterdi.

KKTC'den BM'ye tepki: Federasyon dayatması kabul edilemez

Bakanlık yaptığı açıklamada "Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasında KKTC'nin rızasının alınmaması BM'nin kendi ilke ve kurallarının ihlali anlamına gelmektedir" ifadesini kullandı. Açıklamada şöyle devam edildi: "Barış operasyonlarının temel dayanağı olan tüm tarafların rızalarına başvurulmasına ilişkin rehber ilkenin bizzat BM tarafından göz ardı edilmesi, BM'nin itibarını derinden sarsmakta ve ülkemizdeki varlığını sorgulatmaktadır. BMGK, söz konusu kararında, geçerliliğini yitirmiş, denenmiş ve tüketilmiş 'iki kesimli, iki toplumlu federasyon' modelini dayatmaya çalışması kabul edilemezdir. BMGK'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimine sözde 'tüm Ada'nın temsilcisi' gibi davranmaktan vazgeçmesi gerekmektedir."

TÜRKİYE'DEN DESTEK

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da, KKTC Dışişleri Bakanlığının, BM Barış Gücü'nün görev süresini 6 ay daha uzatılması kararına karşı yaptığı açıklamayı tümüyle desteklediğini bildirdi.

SİZ GELMESEYDİNİZ, KIBRIS YUNAN ADASIYDI

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kayseri programı kapsamında Kıbrıs gazileri ile bir araya geldi. Tatar, "Sizler 1974 yılında gelmeseydiniz, bugün çok büyük ihtimalle Kıbrıs Yunan adasıydı" dedi.

  • kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti
  • birleşmiş milletler barış gücü
  • ersin tatar
  • güney kıbrıs rum yönetimi
Tüm Güneş haberleri için tıklayın