Hollanda polisi görmezden geliyor! Türk annenin ırkçılarla savaşı

Irkçıların gücü tek Türk'e yetti. Hollanda'nın Giethoorn Köyü'nde yaşayan tek Türk olan Hatice Yılmaz ve oğlu Yusuf, iki yıldır ırkçı gençlerin hedefi oldu. Polisler annenin şikayetlerini göz ardı etti, delilleri kararttı ancak savcılık dosyayı yeniden açacak.

Hollanda polisi görmezden geliyor! Türk annenin ırkçılarla savaşı

Hollanda'da 2630 nüfuslu Giethoorn Köyü'nde yaşayan tek Türk olan Hatice Yılmaz ile 15 yaşındaki oğlu Yusuf, 2020 yılından bu yana ırkçı saldırıların hedefi oldu. BCC'nın haberinde yer alan güvenlik kamerası kayıtlarına göre, 14-18 yaş arasındaki bir grup genç, akşamları evin önüne gelerek "Yabancılar kendi ülkenize defolup gidin", "Kanser Türkler köyümüzden defolun" gibi ırkçı sloganlar atıyor. Gençler, zaman zaman da Hatice Yılmaz'ın otomobiline tekme atarak, aynasını kırıyor.

Saldırganlar, evinin önünde sık sık toplanıp protesto ettikleri Yılmaz'ın aracına da zarar verdi.

POLİS 'GENÇLERİN YARAMAZLIĞI' DEDİ

Yılmaz, defalarca polise başvurdu ancak yetkililer bütün bu eylemleri, "gençlerin yaramazlığı" olarak değerlendirerek şikayet başvurularını geri çevirdi. Polisin, ırkçılık beyanlarını hafife alarak kanıtları kaybettiği ve savcılığı bu konuda bilgilendirmediği ortaya çıktı. Şikayetlerin devam etmesi üzerine polis, ırkçı saldırıda bulunan gençlerle görüştü. Suçu itiraf eden gence sadece uyarı ve 100 euro tazminat cezası verildi. Doğu Hollanda Savcılığı, bazı şikayet ve belgelerin, ayrımcılık görevlisi tarafından göz ardı edildiğini belirledi. Savcılık, delil yetersizliği nedeniyle kapatılan dava dosyasının yeniden ele alınacağını açıkladı. Yılmaz ise başka yere taşınacağını söyledi.

Oğlunun ilkokuldayken zorbalığa uğradığını söyleyen Hatice Yılmaz, "Şu an saldıranlar da arkadaşları" dedi.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın