Gurbetçiler teşvikten çok memnun! 'YUVAM'a 10 milyar euro dönüş bekleniyor

‘YUVAM' uygulamasıyla yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının tasarruflarını Türkiye'de değerlendirmesi teşvik edilecek. Gurbetçileri memnun eden uygulamayla yaklaşık 10 milyar euronun ülkeye dönmesi bekleniyor.

Gurbetçiler teşvikten çok memnun! 'YUVAM'a 10 milyar euro dönüş bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) hesaplarının açılışına ilişkin detayları açıklarken, bu kapsamda yaklaşık 10 milyar euronun Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Yurtdışında yaşayan vatandaşların, yurtdışı bankalardan transfer edecekleri döviz tutarları karşılığında yurtiçi bankalarda açtıracakları dolar, euro ve İngiliz Sterlini döviz tevdiat hesaplarıyla döviz cinsinden katılım fonlarını, Türk Lirası cinsinden YUVAM hesaplarına dönüştürmeleri halinde teşvikten yararlanabileceği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

3-24 AY ARASI VADE

"Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın tasarruflarının ülkemizde değerlendirmesinin teşvik edilmesi, bu tasarruflarını ülkemizde değerlendirmek isteyen vatandaşlarımıza her koşulda kazanımlarını koruyacağı bir tasarruf yapısı oluşturulması ve söz konusu tasarrufların ülkemiz ekonomisine kazandırılarak ekonomik büyüme ve ödemeler dengesine katkı sağlanması amacıyla YUVAM hesapları 3, 6, 12 ve 24 ay vadeli olarak açılabilecek. Bankamızca YUVAM hesap sahiplerine kur koruması sağlanırken hesapların vadelerine göre değişen oranlarda ilave getiri de sağlanabilecek."

YÜKSEK ORANDAN

Açıklamada ayrıca şöyle denildi: "YUVAM hesaplarına işleyecek faiz/kâr payıyla hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı ve bankamızca verilecek ilave getiri toplamı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacak." Merkez Bankası tarafından yapılan duyuruda, vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda teşvikten faydalanılamayacağı vurgulanarak, YUVAM hesaplarına ilişkin tebliğ ve uygulama talimatının bankanın internet sitesinde yayınlandığı bildirildi. YUVAM hesapları, yurtdışında yerleşik vatandaşların döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyelerinin dönüşüm kuru üzerinden TL'ye çevrilmesiyle açılabilecek.

TÜRKİYE'DE YATIRIM TAVSİYESİ

Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, açıklanan YUVAM hesaplarını memnuniyetle karşıladı. Koç Vergi ve Yatırım Danışmanlığı CEO'su Mehmet Koç, Alman vatandaşlarına da danışmanlık yaptığını belirterek, onlara Türkiye'de yatırım yapmalarını tavsiye ettiğini aktardı. Almanya'da 3.5 milyon Türkiye kökenli insanın yaşadığını anımsatan Koç, bu insanların 10 bininin en düşük ihtimalle 100 bin euro yatırması halinde yaklaşık 10 milyar euronun Türkiye'ye gideceğine ve bunun ülkeye büyük katkı sunacağına inandığını kaydetti. Berlin'de yaşayan Müfit Pöhrenkçi de YUVAM hesaplarını desteklediğini belirterek, herkese tavsiye edeceğini dile getirdi. Almanya'da 30 yıldır yaşayan Ünal İbrahim Şahin ise, YUVAM hesapları uygulamasını çok olumlu bulduğunu ifade etti. Şahin, birikimi olanlar için YUVAM hesaplarının çok iyi bir uygulama olduğuna vurgu yaparak, "Ülkeye, vatana katkı bizim için onurdur" değerlendirmesinde bulundu.

DÖVİZ MEVDUAT HESAPLARI SERT DÜŞTÜ

Vatandaşların bankalarda bulunan döviz mevduat hesaplarındaki toplam tutar, geçen hafta 4 milyar 115 milyon dolar düşüş gösterdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre, bir önceki hafta 232 milyar 277.1 milyon dolar olan yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 28 Ocak'la sona eren haftada 228 milyar 162.10 milyon dolara geldi. Vatandaşların döviz hesapları aralık ayının ortasında 238 milyar doları aşarak tarihi seviyelerini görmüştü.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın