Bakanlık tur paketlerine karşı uyardı: Sosyal medyadan tatil almayın

Ticaret Bakanlığı tatil sezonu öncesi vatandaşı uyardı: Sosyal medya, SMS veya e-posta gibi kanallardan gelen teklifler kontrol edilmeli. Sosyal medyadan almak yerine acentelerin kendi internet sitesi tercih edilmeli.

Bakanlık tur paketlerine karşı uyardı: Sosyal medyadan tatil almayın

Ticaret Bakanlığı, tatil planları yapmaya başlayan vatandaşları, sosyal medya, kısa mesaj veya e-posta gibi iletişim kanalları üzerinden gelen paket tur ve otel teklifleri konusunda dikkatli olmaya çağırdı. Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, tüketiciler, yazın yaklaşmasıyla turizm sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların yürüttüğü yoğun reklam ve tanıtım faaliyetleriyle karşılaşırken tatil tercihi yapmadan dikkat etmeleri gereken birtakım unsurlar bulunuyor. Özellikle tüketicilerin sıkça tercih ettiği otel ve turizm tesislerinin internet sitelerinin fotoğraf ve isimlerinin kopyalanarak, e-posta ve kısa mesajlar üzerinden cazip tekliflerle tüketicilerin mağdur edildiği görülüyor. Bu nedenle tatil rezervasyonu yapacak tüketicilerin mağduriyet yaşamamak için bazı hususlara dikkat etmeleri gerekiyor.

FOTOĞRAFLARA DİKKAT

Yapılan uyarıya göre, sosyal medya, kısa mesaj veya e-posta gibi iletişim kanalları üzerinden gelen teklifin içeriğinde yer alan tesis resimlerinin, kurumsal logo ve işaretlerin doğruluğu kontrol edilmeli. Satın alma kararı öncesinde tercih edilen seyahat acentesi veya turizm tesisinin ilgili kamu kurum ve kuruluşları nezdinde kayıtlı olup olmadığı sorgulanmalı.

KAYDINI KONTROL EDİN

Tüketiciler, seyahat acentelerinin ve turizm tesislerinin belgeli olup olmadığını, turizm tesislerinin kaç yıldız sahibi olduğunu 'www.kulturturizm.gov.tr' ve 'www.tursab.org.tr adreslerinden sorgulayabilir. Sosyal medya üzerinden yapılan satış yerine seyahat acentelerinin kendi internet sitesinin tercih edilmesi ve ödeme yaparken söz konusu hususlara dikkat edilmesi önem taşıyor.

İPTAL SİGORTASI YAPTIRMAYI UNUTMAYIN

Tüketicilerin paket turun başlamasından en az 30 gün önce bildirmek kaydıyla paket tur sözleşmesini feshetme ve zorunlu vergi gibi yükümlülükler dışındaki tur bedelini iade alma hakkı var. Ayrıca, paket tur veya otel konaklama rezervasyonun başlamasına belirli bir süre kala cezai şart ödemeden iptaline imkan tanıyan ihtiyari sigortanın tüketicilerin faydasına olduğu değerlendiriliyor.

KAYIPLARI TAZMİN ETMENİZ MÜMKÜN

Bireysel tüketici uyuşmazlıklarının çözümünde illerde ticaret il müdürlükleri, ilçelerde tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri yetkili. Mağdur durumdaki tüketiciler, kayıplarının tazmin edilmesi amacıyla değeri bu yıl için 15.430 liranın altındaki uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, üzerinde ise tüketici mahkemesine başvurabiliyor.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın