Antalya Hipodromu açılıyor

Açılış töreni yarın! Antalya Hipodromu kapılarını açıyor. Türk turizminin gözde merkezi Antalya, bölge ekonomisine katkı sağlayacak önemli bir tesise kavuşuyor. Yapı ve Yapı AŞ'nin projesini üstlendiği Antalya Hipodromu yarın kapılarını açarak yarış fikstüründe yerini almaya başlayacak.

Antalya Hipodromu açılıyor

Yapı ve Yapı AŞ'nin projesini üstlendiği Hipodromu yarın açılıyor. 810 bin metrekare alan üzerine kurulan hipodrom, iki pisti, 1104 ahırı ile dikkat çekiyor. Sentetik ve yarı sentetik olmak üzere iki koşu pistinin bulunduğu Antalya Hipodrom, Türkiye'deki 10'uncu hipodrom olarak yarış fikstüründe yerini alacak. Türkiye Jokey Kulübü'nden (TJK) yapılan açıklamaya göre Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Şanlıurfa'nın ardından Türkiye'nin 10. hipodromu olan Antalya Hipodromu, Döşemealtı ilçesinde yer alıyor.

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç ile TJK Başkanı Serdar Adalı protokol imzalaması ile birlikte hipodromun açılışı ve atların koşulacağı tarih belirlendi. Açılışı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin gerçekleştirmesi planlanan tören programı Vali Koşusu yarışı ile devam edecek. Antalya Hipodromu sentetik ve yarı sentetik olmak üzere iki yarış pistinin yer alıyor. Ayrıca 1104 atın barınabileceği 46 blokluk ahır kapasitesine sahip. Hızla devam eden aydınlatma çalışmalarının tamamlanmasıyla hipodromda gece yarışları da başlayacak. Ayrıca hipodrom, 1400'ü açık 400'ü de kapalı alan olmak üzere toplam 1800 oturma kapasiteli tribün binasıyla yarış severlere hizmet verecek. Alan bakımından; 812.000 m2 ile 3. büyük hipodrom olup, gece koşusu yapılacak 8. hipodrom özelliği taşıyor.

46 AHIR BİNASI YER ALIYOR

Arazi alanı içinde; 55 m genişlik ve 1835 metre uzunluğunda 2 adet pist (Sentetik ve silis kum), 1 ambulans yolu, 1104 adet safkana hizmet verecek 46 adet ahır binası, 2000 m2 taban alanı ve 8900 m2 toplam kullanım alanına sahip olan 1800 kişi kapasiteli tribün binası, enerji merkezi, at kliniği, nalbanthane, atölye, kır kahvesi, doping binası, 2 adet eyerleme binası ve kapalı lonj olmak üzere toplam 10 adet diğer binalar yer alıyor.

Misafir, jokey, at sahipleri, iş makinesi, ziyaretçi, rezerv olmak üzere 6 adet otopark bulunuyor.

2 adet 1500 m3 ve 1 adet 500 m3 olmak üzere 3 adet su deposunun da yer aldığı hipodromda yağmursuyu terfi merkezi, 4 adedi pist aydınlatma ve 4 adedi diğer binalar için kullanılmak üzere toplam 8 adet trafo binası, 3 adet kamera kulesi, 65.000 m2 kilitli parke yol, 3965 m çevre koruma duvarı ve peyzaj alanları da bulunmakta.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın