Antalya halinde fiyatlar düştü

Ucuz sebze yüzünü hal'de gösterdi. Markette bir türlü düşmeyen fiyatlar için umut doğdu. Domates, biber, patlıcan, kabak gibi ürünlerin fiyatı Antalya Hali'nde 50 düştü. Havaların ısınmasıyla hale giren ürün artarken fiyatların markete yansıması zaman alacak.

Antalya halinde fiyatlar düştü

Türkiye'nin örtü altı üretim merkezi Antalya'da havaların ısınmasıyla birlikte ürün artışı yaşanırken, fiyatlar geçen haftaya göre yarı yarıya düştü. Hale giren ürün üç katı arttı, yeni mahsulle birlikte fiyatların 20 gün içinde normal seviyesine ineceği belirtildi. Halde geçen hafta 20-25 bandında satılan domatesin fiyatı 4-12 TL'ye, 26 liraya satılan patlıcan 7-13 TL'ye indi.

YARI YARIYA İNDİ

Geçen hafta 30-35 bandında olan biber çeşitleri ise 10-24 lira bandına çekildi. Halde salatalık 4-7 TL, kabak ise 2-4 TL aralığında satılmaya başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'nde komisyonculuk yapan İsmail Erten, "Tüketicilere müjde verelim. Bugüne kadar çok sıkıntı çektiler, hep yüksek fiyattan ürün aldılar. Hava şartlarından dolayı Antalya'da çok soğuk bir dönem geçirdik. Üretimin az olması, havanın yağışlı gitmesi fiyatları çok etkilemişti. Ama geçen haftaya göre bütün fiyatlar yarı yarıya düşmüş durumda. Bu düşüş devam edecek. Havaların ısınmasıyla tüketicilerimiz daha ucuza ürün yiyecekler" dedi.

ÜRÜN 3 KAT ARTTI

Havaların hızla ısınmaya başladığını söyleyen Erten, "Geçen haftaya göre üç kat hale ürün girişi var. Soğuktan dökmeyen sebzeler tetikteydi, ısıyı görünce ürün artışı olacak. Verim yükseldi, günden güne fiyatlar düşecektir" dedi. Aksu ilçesinde salatalık üretimi yapan Ali Celbiş de havaların ısınmasıyla birlikte ürünlerin çoğalmaya başladığını belirtti. Celbiş "Bugün salatalığı 7 TL'ye hale verdim ama vatandaşımıza ulaşıncaya kadar sanırım 20 TL'ye kadar yükselir. Arada çok fark var. Nasıl olduğunu biz de anlayamıyoruz" dedi.

FİYATLAR AŞAĞI GELMEK ZORUNDA

İstanbul Ziraat Odası Kurul Başkanı Ömer Demir, sebze-meyvedeki fiyat sistemini izah edemediklerini söyledi. Demir "Patates muzla aynı fiyata gelmiş 10-12 lira, Balkonda yetiştirdiğimiz yeşillik 17-18 lira" dedi.

STOKÇULAR VAR

Rusya'ya ihraç edilecek olan malların yarısının iç piyasada satılmaya başladığını ve bunların aslında ucuza satılması gerekirken pahalıya satıldığını belirten Demir "Ne olması lazım? Sebze meyvenin aşağı düşmesi lazım. Nasıl oluyor da 20 liranın altında domates yiyemiyoruz. Şaşkınlıkla izliyoruz. Fiyatlar çok daha aşağıda olmak zorunda. Vurguncular var, talancılar var, stokçular var" diye konuştu.

İHRACAT YÜZDE 1 DÜŞTÜ

Akdeniz İhracatçı Birlikleri verilerine göre, 2021'in ilk çeyreğinde sebze-meyve ihracatı yüzde 1 düşerek 774 milyon dolar oldu. Bu dönemde, bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 5 artışla 313 milyon dolarlık narenciye, yüzde 1 artışla 301 milyon sebze ve yüzde 16 azalışla 142 milyon dolarlık meyve ihraç edildi.

Tüm Güneş haberleri için tıklayın