Türkiye'de 2021'e damgasını vuran 10 önemli gelişme

Türkiye yeni yıla girerken geride bıraktığı 2021'de birçok olaya tanık oldu. Koronavirüs salgınının dünya gündeminde olmaya devam ettiği 2021 yılı, Türkiye için de birçok önemli gelişmeyi beraberinde getirdi. İşte sizin için derlediğimiz ülke gündemine damga vuran 10 gelişme...

Türkiye'de 2021'e damgasını vuran 10 önemli gelişme

Aksam.com.tr

Abdullah Aydemir

Koronavirüs salgınının konuşulmaya devam ettiği 2021 yılı sona ererken Türkiye'de bir yıl içinde yaşanan 10 önemli gelişmeyi sizler için derledik. AKINCI TİHA'nın envantere girmesinden, yerli ve milli TURKOVAC koronavirüs aşısının kullanıma sunulmasını ve daha birçok gelişmeyi sizler için sıraladık.

TÜRKSAT 5A VE 5B

2021, yerli teknolojilerde de gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Otomobilden savunma sanayiine kadar farklı alanlarda birçok yerli teknoloji ürününün geliştirilme süreci devam etti. Uydu teknolojilerinde de gelişmelerin yaşandığı 2021 yılının ilk günlerinde, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden Türkiye'nin Türksat 5A uydusu uzaya fırlatıldı.

2021'in son günlerinde ise faydalı yük kapasitesi ve güç değerleriyle Türksat uydu filosunun en güçlüsü olan Türksat 5B, Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle Cape Canaveral Üssü'nden uzaya gönderildi. Türksat 5B uydusunun sağlayacağı yüksek veri kapasitesiyle Türkiye'nin karasal altyapıyla erişilemeyen yerlerine ulaşılabilecek ve internet altyapısı kurulabilecek.

MİLLİ UZAY PROGRAMI TANITILDI

Türkiye'nin uzay alanındaki hedef ve projelerinin açıklandığı Milli Uzay Programı, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla tanıtıldı.

Başkan Erdoğan, 9 Şubat'ta Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye adına tarihi bir dönüm noktasına şahitlik etmek üzere bir araya geldiklerini söyledi.

ÇAMLICA KULESİ AÇILDI

İstanbul'un sembolü olması beklenen ve 100'den fazla yayıncı kuruluşa hizmet veren Çamlıca TV-Radyo Kulesi 29 Mayıs tarihinde açıldı.

Resmi açılış Başkan Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

KARADENİZ'DE YENİ DOĞAL GAZ KEŞFİ

Başkan Erdoğan, 4 Haziran'da Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşletme Tesisleri Temel Atma Töreni'nde yaptığı açıklamada, "Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya gaz sahasındaki Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı." dedi.

AKINCI TİHA ENVANTERE GİRDİ

İlk uçuşunu 6 Aralık 2019'da gerçekleştiren Bayraktar AKINCI TİHA'nın güvenlik güçlerine ilk teslimatı 29 Ağustos'ta yapılan törenle tamamlandı.

Başkan Erdoğan tören öncesi alanda hazır bekletilen 3 adet Bayraktar AKINCI TİHA'yı imzaladı. İmzanın ardından ise AKINCI'yı milli ve özgün olarak geliştiren Baykar personelleri ile uçakların önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

AKM KAPILARINI AÇTI

Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Cumhuriyet'in 98. yılında hizmete açıldı.

Başkan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile Ankara'dan İstanbul'a gelerek, Cumhuriyet'in 98. yılında hizmete açılan AKM binasındaki törene katıldı.

İHRACATTA REKOR

Türkiye, Kovid-19 salgınına rağmen ihracatta aylık ve yıllık bazda ilklerin yaşandığı 2021'i, Orta Vadeli Program'da (OVP) öngörülen 211 milyar dolar ihracat hedefinin üzerinde kapatacak.

Salgının etkisiyle dünyada bozulan tedarik zincirlerine alternatif arayışları, Türkiye'ye ilgiyi artırırken üretime devam eden Türk şirketleri ihracatta mevcut pazarlara yenilerini ekledi.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ'NDE SON TABLİYE MONTE EDİLDİ

13 Kasım'da Başkan Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle 1915 Çanakkale Köprüsü'nün son tabliyesi monte edildi.

Başkan Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nü gelecek yılın en geç 18 Mart'ında, Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümünde hizmete açacaklarını bildirdi.

ASGARİ ÜCRETTE TARİHİ ARTIŞ

Başkan Erdoğan, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti açıkladı.

Yeni asgari ücret, 4 bin 253 lira olarak açıklandı. Böylelikle asgari ücretteki artış yüzde 50,54 oldu.

TURKOVAC SERİ ÜRETİME GEÇTİ

Türkiye'de ilk Kovid-19 vakasının görülmesinin ardından geliştirme çalışmalarına Nisan 2020'de başlanan TURKOVAC'ın, Faz 1 aşamasına Kasım 2020'de, Faz-2 aşamasına da Şubat 2021'de geçildi.

Gönüllüler üzerindeki çalışmalarda etkin ve güvenilir olduğunun kanıtlanmasıyla "Acil Kullanım Onayı" verilen yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC'ın seri üretimine geçildi.

Teknoloji dünyasında 2021 yılı trendleri: En çok neyi konuştuk?

Tüm Güncel haberleri için tıklayın