Türkiye, Avrupa’nın yarısı kadar alkol tüketiyor

Türkiye, Avrupa’nın yarısı kadar alkol tüketiyor
Son Güncelleme:

Türkiye’de alkol tüketimi Avrupa ülkelerindeki tüketimin yarısı kadar oldu. Yapılan araştırmalarda Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başına yıllık 40 litre alkollü içki tüketilirken, bu oran Türkiye'de 20 litre olarak gerçekleşti.

Erhan SEVEN / ANKARA

Saf alkol tüketim miktarı ise Avrupa’da Türkiye’ye göre 7 katı olduğu belirlendi. AB ülkelerinde 10.8 litre saf alkol tüketimi olurken Türkiye’de 1.55 litre tüketiliyor. Bu oranlar tüketilen alkol miktarının toplam nüfusa oranı olarak tespit edildi.
 
Ancak Türkiye’de yapılan tespitlere göre 12 milyon 2020 bin 750 kişinin içki tükettiği tespit edilmiş durumda. Toplam alkol tüketimi içki içen sayısına göre oranlanırsa, alkollü içki tüketimi içen kişi başına 92 litreye yükseliyor. Saf alkol tüketimi ise 7.19 litreye yükseliyor.
 
UYUŞTURUCUYU BİR KEZ DENEME ORANI YÜZDE 2.7
 
Uyuşturucu konusunda da yapılan araştırmalarda, uyuşturucu deneye oranının Avrupa’ya göre çok düşük olduğu belirlendi. Türkiye’de bir yasa dışı bağımlılık yapıcı uyuşturucu maddenin en az bir kere denenme oranının % 2,7; Avrupa Birliği’nde ise bu oranın % 30 civarında olduğu tespit edildi.
 
SİGARA TÜKETİMİNDE DÜNYADA İLK 10’DAYIZ
 
Sigara tüketiminde ise Türkiye hayli yüksek oranlara sahip. Sigarayı bıraktırma kampanyaları, kapalı alanda sigara yasağı, yaş sınırı altında olanlara sigara satış yasağı sigara tüketimini azaltsa da çok sayıda kişinin sigara içtiği belirlendi. Yapılan tespitlere göre, tütün (sigara) bağımlılığında Türkiye ilk onda yeralmakta. 15 yaş üzeri 16 milyon kişinin tütün kullandığı tespit edildi. Ancak sigarayla mücadele kapsamında tütün kullananların oranı yüzde 31.3’den yüzde 27.1’e düşürüldü.
 
Kamusal alanlarda dumansız hava sahası ise büyük ölçüde sağlandı. Kapalı ortam havasındaki partikül miktarı kapalı alanlarda değişkenlik göstermekle beraber yüzde 57,1 ile yüzde 97,2 arasında iyileşme sağlandı. Türkiye, Dünya Sağlık Örgütünün tütün kontrol politikalarının 6 kriterinin (MPOWER kriterleri) tamamını karşılayan ilk ve tek ülke konumuna geldiği, bu anlamda rol model ülke olarak diğer ülkelere örnek gösterilmeye başlandı.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın