Emine Erdoğan: Mavi Vatanı arındırıyoruz

Emine Erdoğan, Akdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi'nin 22. Taraflar Konferansı'nda önemli mesajlar verdi.

Emine Erdoğan: Mavi Vatanı arındırıyoruz

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Antalya Belek Turizm Merkezi'nde düzenlenen Akdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi'nin 22. Taraflar Konferansı'na katıldı. Emine Erdoğan, yaptığı konuşmada Akdeniz'i korumak için uzun yıllara yayılan ortak bir çabalarının olduğunu belirterek şunları söyledi: "Türkiye olarak, tüm bölgeye iyi gelecek adımlar attık. Sıfır Atık Projesi bu adımlardan biridir. 24,2 milyon ton geri kazanılabilir atık, ekonomiye kazandırıldı. 14 milyon kişiye sıfır atık eğitimi verdik. Sıfır Atık Mavi projemizle de mavi vatanı kirlilikten arındırıyoruz. 88 bin ton deniz çöpü topladık ve bertarafa gönderdik. 2053 Net Sıfır Emisyon hedefimizi de açıkladık. Bu yeşil kalkınma hamlesinin, sadece ülkemi değil, bölgemizi de dönüştürecek bir devrin başlangıcı olduğuna inanıyorum. Çöplerinden arındırılmış ve biyoçeşitliliği korunmuş masmavi Akdeniz'e kavuşmayı umuyorum."

17 MADDELİK DEKLARASYON

Konferansta Akdeniz'e kıyısı bulunan 21 ülkenin ortak 17 maddelik deklarasyonu kabul edildi. Barselona Sözleşmesi Sekretaryası Büro Başkanlığı' görevini Türkiye'nin iki yıl süreyle üstleneceği COP 22 kapsamında imzalanan deklarasyonla ilgili konuşan Bakan Murat Kurum, denizdeki kirliliğin yüzde 80'inin karasal kaynaklı olduğuna dikkat çekti. Bakan Kurum, kararlar içerisinde öne çıkanlardan birinin kara kökenli kirleticilere ilişkin protokolün güncellenmesi olduğunu söyledi.

ÇEVRE VE İKLİM, DERS OLARAK OKUTULACAK

Antalya Serik'te bulunan Kadriye İlkokulu'nun kütüphanesinin açılışına katılan Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı meslek liselerinde geliştirilen hızlı antijen kit uygulamasının Sağlık Bakanlığından onay beklediğini belirtti. Bakan Murat Kurum da "Milli Eğitim Bakanlığımız, çevre ve iklim değişikliğini bir ders olarak inşallah önümüzdeki yıl müfredata koyup, çocuklarımızı, gençlerimizi bilinçlendirecek" ifadesini kullandı. Emine Erdoğan, "Çevre ve iklim değişikliği konusunun bir ders olarak müfredata alınacak olması memnuniyet verici" dedi.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın