Vatandaşlar tepkili! Marketler ölüm sessizliğine büründü

Döviz kurundaki sert düşüşün ardından ellerinde kur bahanesi kalmayan marketler ölüm sessizliğine büründü. Vatandaşlar, 'Daha neyi bekliyorlar. Zamda jet gibiler, indirimde kağnı' şeklinde tepki gösterdi.

Vatandaşlar tepkili! Marketler ölüm sessizliğine büründü

Sabah

Döviz kurundaki artışı bahane ederek jet hızında fiyat artıran marketler, kurdaki düşüşü görmezlikten geliyor. Son bir ayda temel gıda ürünlerini fiyatlarını artırmak için etiket değiştirme yarışına giren marketler, son üç gündür "Görmedim, duymadım, bilmiyorum" oyunu oynuyor.

Sabah'ta yer alan habere göre Türkiye'nin en büyük 5 marketinin yanı sıra yerel marketler de tek tek dolaşıldı. Fiyatlarda private label olarak adlandırılan marketlerin kendi markalı ürünlerinde dahi indirim olmadığı gibi bazı süt ürünlerine zam yapıldığı ifade edildi. Örneğin ucuzluk marketi olduğu iddiasını taşıyan bir markette kaşar fiyatı yüzde 100 zamlanarak 20 TL'den 40 TL'ye çıkarıldı.

ÇALIŞANLAR DA ŞAŞKIN

İndirim ise sadece birkaç markette ithal ürün olarak geçen atıştırmalık gevrekte yapıldığı ortaya çıktı. Ancak bu indirim de yüzde 10'la sınırlıydı. Market çalışanları, hâlâ etiketlerin değişimi konusunda bir emrin gelmediğini belirtti. Türkiye'nin önde gelen marketlerinden birinde çalışan reyon görevlisi, "Biz geçen iki hafta günde üç kez etiket değiştiriyorduk. Etiket değiştirmekten yorulmuştuk. Fiyat artışı hızlı yansıdı ama düşüş yavaş" dedi. Başka bir market çalışanına ise indirim tabelasını sorduğumuzda, "Bu katalog indirimi. Yani bir nevi pazarlama stratejisi. Dolardaki düşüşün yansıması henüz olmadı. Vatandaşlar da her gün soruyor. Biz de ne diyeceğimizi bilemiyoruz" ifadesinde bulundu.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

20 Aralık'tan beri hızla düşen ve 18 liradan 11 TL'ye kadar gerileyen dolar kuruna rağmen etiketlerde marketlerin hiçbir hamle yapmaması vatandaşların da tepkisini çekiyor. Vatandaşlar, "Belki indirim olmuştur beklentisiyle geldik ancak en küçük bir hareket yok. Daha neyi bekliyorlar. Zamda jet gibiler, indirimde kağnı" şeklinde duruma tepki gösterdi.

ÖLÜM SESSİZLİĞİ

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, kurdaki artışı bahane ederek fiyatı anında yükselten marketlerin kurdaki düşüşü görmezlikten geldiğini belirterek, "Üreticide 5 TL olan sütü 15 liradan rafa koydular. Buna da kuru bahane ettiler. Depolarında, raflarında olan ürünlere zam yaptılar. Şimdi ellerinde kur bahanesi kalmadı. Onun için ölüm sessizliğine büründüler. Marketler tüketiciyi koruma kanunun haksız ticari uygulamalar başlığındaki 62. maddesine göre suç işliyor" dedi

KUR DÜŞÜŞÜNÜ YANSITMAYANA CEZA GELİYOR

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, dövizdeki düşüşü fiyata yansıtmayanlara karşı denetimlerin artarak süreceğini açıkladı. Döviz kurlarındaki düşüşü 'tedarikin her halkasında' fiyatlara yansıtmayanlara karşı denetimlerin artacağını belirten Bakan Muş, "En ağır cezaları vereceğiz" dedi.

  • kur indirimleri
  • döviz indirimleri
  • marketteki yüksek fiyatlar
Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın