Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu: Taksim'den havalimanı 41 dakika

'Taksim'den havalimanı 41 dakikaya düşecek' İstanbul Havalimanı-Gayrettepe Metro Hattı'nın ilk etabında test sürüşleri başladı. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Hatla seyahat süreleri 4. Levent-havalimanı arasında 35 dakikaya, Taksim-havalimanı arasında 41 dakikaya düşecek” dedi.

Toplamda 37.5 kilometre uzunluğundaki İstanbul Havalimanı-Gayrettepe Metro Hattı'nın ilk etabında test sürüşleri dün başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Hattımızı 2022'nin ilk çeyreğinde İstanbulluların hizmetine açmayı hedefliyoruz" dedi. Karaismailoğlu, hattın bölgedeki trafiği azaltacağını, vatandaşlara ve yabancı ziyaretçilere şehir ulaşımında rahat bir nefes aldıracağını söyledi.

YHT'YE ENTEGRE

Bakan Karaismailoğlu, metro hattının Kağıthane istasyonunda Kabataş-Mahmutbey, Gayrettepe durağında Yenikapı-Hacıosman, İstanbul Havalimanı istasyonunda Halkalı-İstanbul İstanbul Havalimanı metrolarına ve yüksek hızlı trene entegre olacağını kaydetti. Karaismailoğlu, metro hattı sayesinde seyahat süreleri Kağıthane-İstanbul Havalimanı arasında 24 dakikaya, Zincirlikuyu-havalimanında 33 dakikaya, 4. Levent-havalimanı arasında 35 dakikaya, Taksim-havalimanı arasında 41 dakikaya düşeceğini anlattı.

MAKİNİST KOLTUĞUNA GEÇTİ

Tören sonrası ilk test sürüşüne katılan ve makinist koltuğuna geçen Karaismailoğlu, hattaki ilk anonsu da yaptı. Karaismailoğlu, "Biraz önce 120 kilometre hıza ulaştık" dedi.

2.6 MİLYAR EURO TASARRUF

Hattın tasarruf imkanı da sunacağını dile getiren Karaismailoğlu, şöyle devam etti: "Hattın hizmete girmesiyle 2024-2043 yılları arasında karayolu bakım ve işletmesi açısından, kaza kazancı yönünden, hava kirliliği, gürültü, doğa ve yeşil arazi maliyeti açısından ve zamandan yapılacak tasarrufun toplam bedelinin yaklaşık 2 milyar 640 milyon euro olacağını öngörüyoruz."

TÜRKİYE'NİN EN HIZLI METROSU

Bakan Karaismailoğlu, bu metro hattıyla İstanbul ve Türkiye'ye birçok en ve ilk yaşattıklarını, rekorları altüst ettiklerini kaydederek, "Saatte 120 kilometreyle 'Türkiye'nin en hızlı metrosu' unvanına sahip olacak hattımız, aynı zamanda tek seferde ihale edilen en uzun metromuzdur" diye konuştu. Toplu taşıma ve raylı sistemlerde yerlilik oranını artırmaya devam ettiklerini dile getiren Karaismailoğlu, akıllı tünel konseptinin yer aldığı metro hattında ülkenin ilk yerli sinyalizasyon sisteminin bulunacağını dile getirdi.

GÜNDE 600 BİN YOLCU

Hattın 9 istasyonu bulunduğunu ve 37.5 kilometre uzunluğa sahip olduğunu belirten Karaismailoğlu, "Günde 600 bin yolcuya hizmet etmesi planlanan hattımızın an itibarıyla yüzde 96'sı tamamlandı" dedi. Karaismailoğlu, metronun, Kağıthane-İstanbul Havalimanı arasındaki sinyalizasyon ve diğer sistem güvenlik testlerinin sonuçlarına göre hattı 2022 yılının ilk çeyreğinde İstanbulluların hizmetine açmayı hedeflediklerini, ardından yıl içerisinde Gayrettepe istasyonunun yapımını tamamlayıp test aşamasına geçeceklerini söyledi.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın