Türk Müteahhitleri rekora koşuyor

Türk Müteahhitleri rekora koşuyor
Son Güncelleme:

Türkiye inşaat sektöründeki başarısıyla, uluslararası marka olmaya devam ediyor. Çinli firmaların ardından, dünyada en çok tercih edilen inşaat şirketleri arasında yer alan Türk yatırımcılar, üstlendikleri projelerle başarı çıtasını yükselttiler. Yurtdışı projelerin 10 yıllık cirosu, çeyrek trilyon doları aştı.

Erhan SEVEN / ANKARA

Türk inşaat şirketlerinin yurtdışı yatırımlarındaki başarısı rakamlara da yansıdı. Türk müteahhitleri, büyük bölümü son 10 yılda olmak üzere, 102 ülkede 7 bin 303 proje gerçekleştirdi. Yüzümüzü ağartan bu projelerin toplam getirisi ise 264 milyar dolara ulaştı.

ABD'den Rusya'ya kadar bir çok büyük ülkede milyarlarca dolarlık ihaleler üstlenen Türk inşaat sektörü, ismi bile duyulmamış Afrika ülkelerine kadar girerek, bina, yol, baraj, tershane, köprü ve fabrika gibi binlerce projeyi de tamamladı.

YILDA 27 MİLYAR DOLAR İLE REKOR KIRDI

Türk müteahhitleri 2002 yılında 131 ayrı projeden, toplam 2.4 milyar dolar tutarında yurtdışı ihalesi üstlenirken, bu rakam 2012 yılında 489 proje ile 27 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. İnşaat şirketlerimizin 2013 yılının 11 aylık döneminde üstlendikleri 235 yurtdışı projesinin toplam tutarı ise 23.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2013 yılında, yurtdışında 30 milyar doların üzerinde iş hacmi hedefleyen Türk inşaat sektörü, bir çok projenin Arap Baharı nedeniyle durması veya iptal edilmesi nedeniyle bu hedefi yakalayamadı.

PROJELERİN ORTALAMA DEĞERİ DE ARTTI

Bu arada müteahhitlerimizin yurtdışında yaptığı işlerin ortalama değeri de arttı. Daha önce daha küçük çaplı işlere imza atan müteahhitlerimizin yaptığı işlerin hacmi daha da büyüdü. Buna göre, 11 yıl önce müteahhitlerimizin aldığı ortalama proje bedeli 20 milyon dolardı. Bu rakam 2012’de 55 milyon dolara, 2013 yılında ise 100 milyon dolara çıktı. Mütahhitler artık daha değerli, daha nitelikli ve daha prestijli işlere imza atmaya başladılar.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın